Puchar Narodów Afryki. Głośno o Republice Środkowoafrykańskiej!

afryka.org Wiadomości Sport Puchar Narodów Afryki. Głośno o Republice Środkowoafrykańskiej!

Od megasensacji rozpoczęły się mecze rewanżowe 1. rundy Pucharu Narodów Afryki 2013. Siedmiokrotni mistrzowie Czarnego Lądu, reprezentacja Egiptu przegrała u siebie z Republiką Środkowoafrykańską 2:3!

Zaczęło się zgodnie z przewidywaniami, bo w 10. minucie do siatki rywala trafiła gwiazda ekipy “Faraonów Mohamed Zidan. Potem jednak do głosu doszli goście, a we znaki Egipcjanom dał się w szczególności 22-letni Hilairie Momi. Napastnik francuskiego Le Mans najpierw trafił do przerwy, a potem dołożył jeszcze jednego gola w drugiej połowie. Sensacja stała się faktem i Republika Środkowoafrykańska niespodziewanie wygrała w Kairze 3:2. Być może wkrótce ten kraj częściej będzie kojarzony z dobrym futbolem niż z dokumentalnym filmem Duńczyka Madsa Brüggera “Ambasador”?

Drużyna prowadzona przez słynnego amerykańskiego trenera Boba Bradleya i tak ma szczęście. Dzisiejszy mecz był dopiero pierwszym spotkaniem obu drużyn. Wszystko z powodu sytuacji politycznej w Egipcie. Rewanż zostanie rozegrany za 2 tygodnie w Bangui.
Dziś awans do decydującej rundy kwalifikacji wywalczyli za to Algierczycy. “Lisy Pustyni” po raz drugi uporały się z Gambią. Dzisiejsze spotkanie zakończyło się wygraną 4:1.
Ja ciekaw jestem postawy zespołów z Beninu i Etiopii. Obie te niedoceniane jedenastki świetnie zaczęły afrykańskie eliminacje mistrzostw świata, prowadzą w swoich grupach, a teraz między sobą walczą o awans do drugiej tury eliminacji PNA.

Bliska awansu do kolejnej fazy rozgrywek jest też ekipa Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej. To byłaby kolejna wielka sensacja. Jeszcze pięć lat temu drużyna z tej malutkiej wyspy czy wysp w Zatoce Gwinejskiej (163 tys. ludności) zajmowała 200 miejsce w rankingu FIFA. Teraz zespół “Sokołów i Papug”, bo taką zespół narodowy ma ksywkę, jest już w rankingu światowej federacji na 115 miejscu. Wystarczy wyeliminować Sierra Leone i będzie jeszcze lepiej!

Uganda – Kongo (1:3)
Sierra Leone – Wyspy Świętego Tomasz i Książęca (1:2)
Wyspy Zielonego Przylądka – Madagaskar (4:0)

2 RUNDA
Zwycięzcy spotkają się zespołami, które w styczniu i lutym wystąpiły w PNA. To 16 ekip: Zambia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Ghana, Tunezja, Sudan, Gwinea Równikowa, Gabon, Senegal, Libia, Burkina Faso, Angola, Maroko, Niger, Gwinea, Botswana.
Do finałów awansują zwycięzcy dwumeczów, które odbędą się w dniach 8 września, 13 października. Stawkę uzupełnią gospodarze 29. Pucharu Narodów reprezentacja Republiki Południowej Afryki.