Puchar dla Tunezyjczyków

afryka.org Wiadomości Afryka Puchar dla Tunezyjczyków

Tradycji stało się zadość. Od 2004 roku, tj. od momentu, kiedy toczą się rozgrywki o afrykański Puchar Konfederacji, górą są z reguły zespoły z północnej części kontynentu. Tak było i dzisiaj.

W mecz na stadionie w Sousse, Etoile du Sahel pokonało 1:0 Orlando Pirates. Zwycięską bramkę w 24 minucie zdobył Ammar Jemal. To jego drugie trafienie w finałowej rywalizacji. Piłkarz trafił też w pierwszym meczu w RPA przed tygodniem, gdzie był remis 1:1.

Dla „Czerwonych Diabłów” z Sousse, to już drugi Puchar Konfederacji w kolekcji. Pierwszy wywalczyli dziewięć lat temu, kiedy w finale pokonali marokański FAR Rabat. W ogóle kluby z Tunezji zdominowały rywalizację w tym pucharze. Confederation Cup zdobywały już 5 razy. Trzy razy ta sztuka udała się CS Sfaxien i dwa Etoile du Sahel. Cieszy się na pewno trener Henryk Kasperczak. W prowadzonej przez niego reprezentacji Tunezji gro piłkarzy stanowią bowiem zawodnicy „Czerwonych Diabłów”. Za wygranie rywalizacji otrzymali oni od Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej czek w wysokości 625 tys. dolarów. „Piraci” dostaną z kolei 432 tys. dolarów.

Mogę sobie teraz wyobrazić co dzieje się teraz w Sousse czy Susie, jak brzmi polska nazwa tego miasta. Ja bylem tam zakwaterowany podczas Pucharu Narodów w 2004 roku. Kibice stamtąd potrafią wesprzeć zespół i cieszyć się z wygranej. Miałem się o tym okazję przekonać 12 lat temu, kiedy „Orły Kartaginy” zdobyły jak dotychczas, swoje jedyne mistrzostwo kontynentu.

DOTYCHCZASOWI TRIUMFATORZY AFRYKAŃSKIEGO PUCHARU KONFEDERACJI

2004 – Hearts of Oak (Ghana)

2005 – FAR Rabat (Maroko)

2006 – Etoile Sportive du Sahel (Tunezja)

2007 – CS Sfaxien (Tunezja)

2008 – CS Sfaxien

2009 – Stade Malien (Mali)

2010 – FUS Rabat (Maroko)

2011 – MAS Fes (Maroko)

2012 – AC Leopards (Kongo)

2013 – CS Sfaxien

2014 – Al-Ahli (Egipt)

2015 – Etoile Sportive du Sahel

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu