Puchar Afryki – Ghana 2008

afryka.org Wiadomości Sport Puchar Afryki – Ghana 2008

Tegoroczny Puchar Narodów Afryki (PNA) będzie rozgrywany na boiskach Ghany. To już 26. edycja tych niesamowitych rozgrywek. Każde piłkarskie mistrzostwa to wielkie piłkarskie święto.

Tutaj wciąż jeszcze najważniejsza nie jest taktyka, zaplecze treningowo-sprzętowe czy wielkie finansowe lobby. Jest za to miejsce na prawdziwą sportową rywalizację. Podtrzymywana jest iskra futbolowego szaleństwa, radości z uczestnictwa i nieskrępowanej swobody gry.

W Ghanie Pucharu bronić będzie drużyna Egiptu, która po serii rzutów karnych zwyciężyła drużynę Wybrzeża Kości Słoniowej w wielkim finale PA 2006 rozegranym w Kairze. Tegoroczny turniej toczyć się będzie na 4 boiskach: Kumasi, Akra, Tamale i Sekondi -Takoradi. Mecz inauguracyjny odbędzie się 20 stycznia 2008 roku w Akrze i zmierzą się w nim reprezentacje Ghany i Gwinei.

Finał zostanie rozegrany na tym samym stadionie 10 lutego 2008 roku. Wśród faworytów wymienia się oczywiście drużynę gospodarzy, obrońcę tytułu – Egipt, Wybrzeże Kości Słoniowej, a także afrykańskich pewniaków – Nigerię i Kamerun. Jednak gdzie jak gdzie, ale w Afryce czarnych koni nie brakuje, więc lista potencjalnych zwycięzców jest o wiele dłuższa. Jedno jest pewne: czeka nas jeden z najbardziej interesujących turniejów na świecie.

W związku z Pucharem Afryki będziemy zamieszczać artykuły dotyczące poszczególnych drużyn oraz ich gwiazd. Będziemy omawiać poszczególne grupy, przyglądać się statystykom drużyn w ostatnim czasie, zasięgać opinii trenerów i ekspertów oraz oceniać ich szanse. W czasie samego turnieju będziemy chcieli was zaprosić do wspólnego oglądania meczów, typowania wyników i świętowania tego wielkiego piłkarskiego wydarzenia. Let the game begin…

GRUPA A

Ghana
Gwinea
Maroko
Namibia

GRUPA B

Benin
Mali
Nigeria
Wybrzeże Kości Słoniowej

GRUPA C

Egipt
Kamerun
Sudan
Zambia

GRUPA D

Angola
RPA
Senegal
Tunezja

Łukasz Kalisz i Piotr Chmielewski

Kontakt do działu sportowego Afryka.org

Oficjalna strona turnieju

 Dokument bez tytułu