Przywódca Ninja wraca do Brazzaville.

afryka.org Wiadomości Przywódca Ninja wraca do Brazzaville.

Do stolicy Republiki Konga (RK), Brazzaville, przyjedzie przywódca rebeliantów Ninja, Pastor Ntoumi. Ma on objąć tekę ministra. Jego obecność w kongijskim rządzie to symboliczne zakończenie wojny domowej w tym kraju.

Dziesięć lat wcześniej Ntoumi opuścił Brazzaville, aby rozpocząć wojnę partyzancką przeciwko władzom RK. Pomimo długich negocjacji – ciągnęły się od 2003 roku – dopiero w kwietniu br. udało się osiągnąć ostateczne porozumienie z rządem, które przewidywało objęcie przez Ntoumi'ego urzędu ministra. Będzie on odpowiedzialny za program rozbrojenia i reintegracji 5 tysięcy rebeliantów.

W związku z planowanym przyjazdem Ntoumi'ego do Brazzaville dotarło kilkuset bojowników należących do milicji Ninja. Pojawienie się rebeliantów wzbudziło zaniepokojenie wśród mieszkańców kongijskiej stolicy, którzy znają „podopiecznych” Ntoumi'ego z najgorszej strony. Wielu Kongijczyków uważa ich za pospolitych przestępców z regionu Pool.

Obecnie, po rozwiązaniu rebelianckich oddziałów, Ninja tworzą partię polityczną Conseil National des Républicains (CNR). W tym roku CNR próbowała dostać się do parlamentu, ale osiągnęła bardzo słaby wynik wyborczy.

(lumi)

 Dokument bez tytułu