Przyjeżdża Julian Marley

afryka.org Kultura Muzyka Przyjeżdża Julian Marley

Julian Marley swoją ostatnią płytą „Awake” udowadnia, że nie odcina kuponów od legendy swojego ojca. Tworzy swoje własne brzmienie roots, wypełnione mieszanką ulicznego hip-hopu i pulsującego dancehallu z delikatną kombinacją R&B i reggae. Potwierdza to nominacja do Grammy oraz prestiżowa nagroda the International Reggae & World Music Awards za najlepszy album roku 2009. Polska publiczność przekona się o tym już 11.07 na płockim Reggaeland.

„Przynoszę ludziom inspirację muzyki reggae, siłę miłości i jedności. To jest to, co mamy. We współczesnym świecie jest sporo napięć, ale ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że to oni sami narzucają sobie to ciśnienie.”

Życie Juliana „JuJu” Marleya od samego początku kręci się wokół muzyki. Urodził się w 1975 roku w Londynie. Jego matką jest pochodząca z Barbadosu Lucy Pounder. Miał szczęście odziedziczyć zarówno wielki talent i spuściznę ojca, jak i mieć unikalną możliwość dorastania w multikulturowym środowisku stolicy byłego imperium.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 5 lat nagrywając w domu rodziny Marleyów w Kingston swój pierwszy utwór – wersję piosenki ojca „Slave Driver”. Obecnie jawi się jako utalentowany muzyk – samouk bardzo dobrze radzący sobie z gitarą basową, perkusją i klawiszami.

Jego pierwszy album wydany został w 1989 roku pod tytułem „Uprising”. Tak nazwany został również jego zespół. Julian przeprowadził się na Jamajkę w 1992 roku. Tam zaczął pracować z takimi weteranami jak Aston „Family Man” Barrett, Earl „Wire” Lindo, Tyrone Downie czy Earl „Chinna” Smith.

Druga pozycja w dyskografii JuJu to „Lion in the Morning” płyta oceniana jako świadomy wysiłek ukazujący jego wejście w dorosłe życie i muzyczną dojrzałość.
Wspierał go założony przez braci Stephena i Ziggy’ego zespół produkcyjny Ghetto Youths International. Relacje rodzinne idą dalej: płyta nagrana została w świeżo odremontowanym studio Marleya przy Hope Road w Kingston – tam gdzie jego ojciec stworzył większość swoich najważniejszych i najbardziej znanych utworów.

Mimo swojego młodego wieku poważany niczym weteran, Julian wystąpił na jamajskich festiwalach Sumfest i Sunsplash, a następnie zagrał trasy w Japonii, Brazylii i Meksyku. Razem z bratem Damianem był elementem trasy „Marley Magic”, która przemierzyła Amerykę Północną w 1996 roku.

Dzięki występowi w Gwinei w Afryce jego świadome i podnoszące na duchu reggae dotarło do nowej i bardzo przychylnej publiczności. Wielki koncert Africa Unite na Jamajce w lutym 2008 ponownie zjednoczył braci.

Na zaproszenie jamajskiego rządu Julian Marley z The Uprising wystąpili na olimpiadzie w Beijing w 2008 roku. Świętowali tam razem z jamajskim biegaczem Usainem Bolt zdobycie przez niego złotego medalu.

Wszystkie te doświadczenia złożyły się na obraz twórczości Juliana jaki znamy obecnie i stały się podwalinami kolejnego albumu.
W czerwcu 2009 roku ukazała się jego ostatnia płyta „Awake”.

Całość nagrana została w studiach Lion’s Den w Miami oraz Tuff Gong w Kingston. Przekaz i muzyka prezentowane na krążku pełne są inspiracji pochodzących od całej rodziny.
Tutaj Julian tworzy swoje własne brzmienie roots, wypełnione mieszanką ulicznego hip-hopu i pulsującego dancehallu z delikatną kombinacją R&B i reggae. Wśród kolaboracji na albumie znaleźć można braci Stephena w „Little too Late” oraz Damiana w „Violence in the Street”. Raper Mr. Cheeks pojawia się w „Oh Girl”.

2 maja 2010 roku w Nowym Jorku Julian odebrał prestiżową nagrodę the International Reggae & World Music Awards (IRAWMA) za najlepszy album roku 2009. Wcześniej „Awake” nominowane było do Grammy w tej samej kategorii.

Julian Marley jak do tej pory wystąpił w Polsce jeden raz – w kwietniu 2004 pojawił się w warszawskim CDQ.

Występ w ramach płockiego Reggaeland 11.07.2010 jest częścią europejskiej trasy promującej album. Jak zwykle towarzyszyć będą mu The Uprising.

RLP

 Dokument bez tytułu