Przesada czy słuszna sprawa?

afryka.org Wiadomości Plotki Przesada czy słuszna sprawa?

Panafrykańskie Centrum z Hiszpanii, które zajmuje się promocją afrykańskiej kultury w tym kraju, skarży się na to, ze jeden z trzech króli nie jest czarny. Baltazar nie był biały – twierdzą przedstawiciele centrum i wzywają władze hiszpańskich miast do zmiany wizerunku mędrca ze Wschodu.

Na celowniku działaczy organizacji panafrykańskiej znalazły sie przede wszystkim tradycyjne procesje, które towarzyszą obchodom święta Trzech Króli, i w których Baltazar nie jest czarny, ale biały. Według tradycji Baltazar przyszedł z Afryki, Kacper z Europy, a Melchior z Azji.

Przedstawiciele wspomnianego centrum czują się urażeni. Twierdzą wręcz, że to obraza. „To przeciwko naszej czarnej rasie” – czytamy w oświadczeniu centrum. Jednocześnie wzywają do podpisania petycji w sprawie uczynienia Baltazara czarnym.

Jeżeli sięgniemy do źródeł tej tradycji w Biblii, w Nowym Testamencie przeczytamy:

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda1, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę2 na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.(św. Mateusz)

Podsumowując – przyszli ze Wschodu, więc raczej z Azji. I wrócili do swojej ojczyzny – zwróćmy uwagę na liczbę pojedynczą – czyli siłą rzeczy na swój Wschód.

Moim zdaniem przesadzili. A cała sprawa przypomina mi raczej słynne „Kopernik była kobietą”.

ostro

 Dokument bez tytułu