Projekt “Afro-Warszawa”

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Projekt „Afro-Warszawa”

Mieszkają wśród nas i tworzą wielokulturową społeczność stolicy. Pojawili się nad Wisłą z różnych powodów. Łączy ich jedno. Pochodzą z Afryki. To tym afrykańskim warszawiakom jest dedykowany projekt fotograficzny „Afro-Warszawa” zrealizowany przez Fundację „Afryka Inaczej”. 18 listopada na specjalnym wernisażu poznasz afrykańskich sąsiadów, którzy stali się częścią stołecznej społeczności.

Od kwietnia do października powstawał niezwykły fotoreportaż, autorstwa Jacka Łagowskiego, fotografa Gazety Wyborczej. Fotoreportaż został zrealizowany wspólnie z Mamadou Dioufem, Senegalczykiem, który od 27 lat mieszka w Warszawie, oraz Pawłem Średzińskim – obaj z Fundacji „Afryka Inaczej”. Łagowski odwiedzał Afrykanów w różnych miejscach, związanych z ich obecnością w Warszawie i w czasie różnych wydarzeń i świąt obchodzonych przez afrykańskich warszawiaków. Od szpitala, gdzie pracuje Honory Kiwale z Tanzanii, przez Politechnikę Warszawską, na której wykłada prof. Desire Rasolomampionona po uroczystości rodzinne Afrykanów ze stolicy.

Projekt „Afro-Warszawa” to kolejna nowatorska inicjatywa Fundacji „Afryka Inaczej” realizowana dzięki wsparciu m. st. Warszawa. Fotoreportaż dedykowany afrykańskim warszawiakom i warszawiankom. Przez pokazanie afrykańskiej społeczności, tu i teraz, powstała niezwykła kronika, zapis życia Afrykanów w Warszawie, ich codzienności i wkładu, jaki mają w funkcjonowanie wielokulturowości w stolicy Polski.

Wspólnie z Domem Spotkań z Historią Fundacja chce przybliżyć mieszkańcom Warszawy i Polski afrykańskie oblicze Warszawy. Jednocześnie chce pokazać, że Afrykanie w Warszawie wspólnie z pozostałymi mieszkańcami miasta tworzą jej codzienność, nadają rytm miastu, w którym powstaje nowa jakość polskiej wielokulturowości.

Wernisaż będzie połączony z promocją albumu „Afro-Warszawa”. Będzie możliwość nieodpłatnego otrzymania autorskich egzemplarzy albumu.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19.00, w piątek, 18 listopada, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, ul. Karowa 20. W programie wernisażu przewidziany jest spotkanie z jego bohaterami i autorem zdjęć, oraz występ afrykańskiej grupy muzycznej, Djembe All Stars.

*Jacek Łagowski, ur. 1973 r., zawodowo fotografuje od 2000 roku. Współpracował z Polską Agencją Fotografów Forum, od roku 2005 fotograf Gazety Wyborczej. Absolwent Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, Polityce, Newsweeku, Przekroju. Zajmował się amatorsko filmem, teatrem i happeningiem. Więcej informacji na temat projektów realizowanych przez Jacka Łagowskiego na jego stronie www.jaceklagowski.com. 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu