Proces somalijskich piratów rozpoczęty!

afryka.org Wiadomości Proces somalijskich piratów rozpoczęty!

Przed sądem w Hamburgu rozpoczął się proces dziesięciu Somalijczyków, oskarżonych o próbę porwania frachtowca MS Taipan w kwietniu tego roku u wybrzeży Rogu Afryki. To pierwszy od 400 lat proces o piractwo w Niemczech.

W wielkanocny poniedziałek 5 kwietnia uzbrojeni napastnicy zaatakowali hamburski kontenerowiec, znajdujący się wówczas około 530 mil morskich od wybrzeża Somalii. 15-osobowa załoga zatrzymała maszyny i schroniła się w zamkniętym pomieszczeniu.

Zaalarmowano dowództwo unijnej misji “Atalanta”, powołanej do ochrony morskich szlaków handlowych przed piratami. Na pomoc zaatakowanemu frachtowcowi wyruszyła znajdująca się w Zatoce Adeńskiej holenderska fregata Tromp.
Po czterogodzinnej potyczce udało się odbić kontenerowiec. Piraci zostali aresztowani, a w czerwcu Holandia wydała ich niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości. Trzech z dziesięciu oskarżonych Somalijczyków to niepełnoletni, którym grożą kary do 10 lat więzienia. Dorosłym grozi do 15 lat pobytu za kratkami. Każdy z oskarżonych reprezentowany jest przez dwóch adwokatów.

Proces potrwa prawdopodobnie do marca 2011 roku. Zgodnie z niemieckim kodeksem postępowania karnego dla przestępstw popełnionych na morzu właściwy jest sąd w okręgu, w którym znajduje się port macierzysty statku. W tym przypadku jest to Hamburg, gdzie w ubiegłych stuleciach osądzono i skazano setki piratów. Ostatni proces o piractwo odbył się tam w 1624 roku.

Somalijscy piraci zarobili dziesiątki milionów dolarów w ramach okupów za uwalnianie porywanych jednostek. W grudniu 2008 roku UE rozpoczęła swoją pierwszą antypiracką misję morską, by na wodach Zatoki Adeńskiej chronić statki przed piratami korzystającymi ze słabości somalijskich władz.

maru na podst. IP

 Dokument bez tytułu