Prezydent sprawdza czy nie ma HIV

afryka.org Wiadomości Prezydent sprawdza czy nie ma HIV

Czołowi politycy z Tanzanii, wraz z prezydentem tego kraju, Jakaya Kikwete, poddali się testowi na obecność wirusa HIV. W ten sposób chcą zachęcić swoich obywateli do badania krwi, aby ci sprawdzili czy nie mają HIV/AIDS.

Szacuje się, że 1,5 miliona mieszkańców Tanzanii żyje z HIV/AIDS. Jednak tylko 15 procent Tanzańczyków poddało się testom na obecność wirusa HIV. Władze Tanzanii chcą, aby więcej osób sprawdziło czy nie jest HIV+.

Dlatego nawet Kikwete wziął udział w publicznym teście, który obserwowały tysiące mieszkańców Dar es Salaam, stolicy Tanzanii. Razem z nim krew przebadała jego żona oraz… liderzy opozycji.

To początek ogólnokrajowej kampanii, której celem jest przeprowadzenie testów wśród 4 milionów obywateli Tanzanii do grudnia br. W przypadku zdiagnozowania HIV/AIDS, zakażona osoba ma być poddana terapii antyretrowirusowej.

Sam Kikwete po teście stanął w obronie osób żyjących z HIV/AIDS. Podkreślił, że nie można ich w żaden sposób dyskryminować. Wezwał Tanzańczyków do większej troski o zakażonych wirusem HIV.

(lumi)

 Dokument bez tytułu