Prezerwatywy z wirusem HIV

afryka.org Wiadomości Plotki Prezerwatywy z wirusem HIV

Media na całym świecie pełne są komentarzy związanych z ostatnią wypowiedzią głowy Kościoła katolickiego w Mozambiku, arcybiskupa Francisco Chimoio. Stwierdził on, że część prezerwatyw, produkowanych w Europie, jest skażona wirusem HIV.

To nie jedyna kontrowersyjna teza arcybiskupa Maputo. Za skażone uważa także leki antyretrowirusowe. „Wszystko po to, aby wykończyć jak najszybciej Afrykańczyków" – powiedział w wywiadzie dla BBC Chimoio.

Chimoio podobno wie o dwóch krajach w Europie, celowo produkujących prezerwatywy z wirusem HIV. Jest przekonany, że w ten sposób zamierzają one doprowadzić do wymarcia mieszkańców Afryki, którą później skolonizują.

Pozostała część wypowiedzi mozambickiego arcybiskupa dotyczy zalecanych przez niego metod walki z HIV/AIDS. Chimoio nawołuje do abstynencji seksualnej, która jest najskuteczniejszym sposobem na ten śmiercionośny wirus. Afrykańczyków może uratować tylko zmiana mentalności. A to oznacza zmianę zachowań seksualnych i rezygnację z rozwiązłości obyczajowej na rzecz wierności małżeńskiej i wstrzemięźliwości.

Kościół katolicki, który reprezentuje Chimoio sprzeciwia się stosowaniu prezerwatyw. Zdaniem działaczy organizacji zajmujących się zwalczaniem HIV/AIDS opinie arcybiskupa spowodują więcej szkód niż pożytku. Tym bardziej, że Chimoio jest uważany w Mozambiku za autorytet moralny.

(lumi)

 Dokument bez tytułu