Premiera płyty Tinariwen

afryka.org Kultura Muzyka Premiera płyty Tinariwen

“Tassili” to piąta płyta w dorobku Tinariwen, jednego z najważniejszych obecnie afrykańskich zespołów. Album został nagrany na algierskiej pustyni i jest powrotem do muzycznych korzeni grupy – tym razem elektryczne gitary zostały zastąpione akustycznymi, a towarzyszą im prymitywne, plemienne rytmy. W powstaniu płyty wzięli udział Tunde Adebimpe i Kyp Malone z TV On The Radio a także Nels Cline z zespołu Wilco.

Odsłuch nowej płyty Tinariwen udostępnił portal NPR Music, posłuchaj!

22.10 – Warszawa, Palladium

Bilet normalny – stojący: 99 zł (do 22.09), 119 zł (od 23.09 do końca)
Bilet VIP – siedzący: 139 zł (do 22.09), 159 zł (od 23.09 do końca)
Bilet VIP – numerowane miejsce siedzące na balkonie – uprawnia do odbioru specjalnego, wydrukowanego na papierze ekologicznym plakatu B1 (limitowana edycja)!
Dystrybucja: Ticketpro (m.in. Salony Empik i Media Markt) KUP BILET!

Muzyka Tinariwen, następców legendarnego Ali Farka Toure, to afrykański blues, rytm tradycyjnej muzyki regionu Południowej Sahary, dźwięki pustyni. Historia grupy zaczyna się w 1982 roku w obozie Tuaregów w Libii, to stamtąd ci gitarowi poeci i duchowi rebelianci rozpoczęli swoją podróż na sceny świata. Tinariwen to pierwszy zespół z tego kręgu kulturowego używający gitar elektrycznych, według Roberta Planta (Led Zeppelin) i Thoma Yorke’a (Radiohead), grupa ma szansę zostać najlepszym współczesnym zespołem rockowym.

Pierwszy studyjny album Tinariwen – „The Radio Tisdas Sessions” ukazał się na CD w 2002, jednakże zespół ma na swoim koncie sporą liczbę amatorsko rejestrowanych kaset. Druga płyta zespołu zatytułowana „Amassakoul” („Podróżnik”) przyniosła tej formacji międzynarodowy rozgłos i zaowocowała koncertami na całym świecie, m.in. na festiwalu Roskilde czy u boku Carlosa Santany i The Rolling Stones. Silną pozycję grupy umocniły dwie kolejne, znakomicie przyjęte płyty „Aman Iman” i „Imidiwan„. W Polsce Tinariwen dali niezwykle entuzjastycznie przyjęty występ na festiwalu Open’er w 2010 roku, w październiku wystąpią na 2 koncertach: w Warszawie i Wrocławiu.

Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu “Tenere Taqhim Tossam” promującego nowy album (gościnnie muzycy TVOTR):

Tinariwen – Tenere Taqhim Tossam from Automatik/5am Independent Artist on Vimeo.

Polecamy!

 Dokument bez tytułu