Poznańskie studentki nie boją się RPA

afryka.org Wiadomości Poznańskie studentki nie boją się RPA

Osiem studentek filologii angielskiej ze specjalizacją południowoafrykańską UAM w Poznaniu wyruszy 30 stycznia przyszłego roku na Multiuniwersytecką Wyprawę do Republiki Południowej Afryki, żeby przekonać się, czy prawdziwa Południowa Afryka odpowiada tej z ich książek, notatek, kolokwiów, egzaminów i wyobrażeń kształtowanych na UAM od 2,5 roku.

 

Studentki z Poznania w ciągu trzech tygodni lutego 2011 będą spełniać marzenia w RPA – tam, gdzie wtedy będzie lato, i tam, gdzie na początku naszego zeszłego polskiego lata były Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Będą mówić w dwóch z 11 oficjalnych języków RPA, które studiują na jedynej w Europie specjalizacji południowoafrykańskiej – po angielsku i w afrikaans. Będą wtrącać słówka z języka zulu, który – jak to określają – wydaje im się “szalenie ładny”, i w języku xhosa, w którym to nazwa założonego przez nie Afrykańskiego Koła Uniwersyteckiego “XOLO” wymawiana jest z początkowym mlaskiem i oznacza “pokój”.

Swój pokojowo-edukacyjny projekt dziewczęta zdeterminowane są zrealizować w tym postapartheidowskim kraju, mimo doniesień polskiej i europejskiej prasy sprzed tegorocznego Mundialu o średnio 50 morderstwach mających tam miejsce każdego dnia. Młode Europejki polecą tam bowiem wyposażone nie tylko w wiedzę o sytuacji politycznej i ideologii “tęczowego narodu”, ale także rady ich wykładowców – Afrykanerów: Karien Brits, Tertiusa Kappa i Fanniego Oliviera, o tym, jakich zachowań i miejsc należy unikać, gdy się jest turystą.

21-letnie przyszłe filolożki angielskie przejadą kraj Nelsona Mandeli wzdłuż i wszerz, a przy tym motywem przewodnim i badawczym wyprawy będzie fascynacja wielokulturowością. Pod hasłem Wyprawy Multiuniwersyteckiej kryje się plan odwiedzenia głównych uniwersytetów południowoafrykańskich i nawiązania współpracy między nimi a Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Program Multikulti to z kolei seria warsztatów o wielokulturowości, które Polki przeprowadzą w południowoafrykańskich szkołach. 

Karolina Drejerska, Irmina Kudrycka, Anna Jasiak, Kasia Sielicka, Gosia Lipka, Marcelina Hertmann, Maja Jagielska i Natalia Durkalec (wraz z opiekunem ich koła naukowego, Tertiusem Kappem) walczyły o środki finansowe na tę ekspedycję niemalże dwa lata. Pozyskiwały sponsorów wtedy, kiedy akurat nie miały prób do ich wieczoru południowoafrykańskiej poezji walki “Guava Juice”, bądź nie tłumaczyły napisów do południowoafrykańskich filmów na Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu, bądź też nie odbywały praktyk studenckich przy stoisku ambasady RPA podczas międzynarodowych targów turystycznych. Dzięki wsparciu serwisu Allegro.pl oraz południowoafrykańskiej platformy medialnej Media24, fanki drużyny “Bafana Bafana” mają środków większość i w najbliższym czasie finalizują negocjacje z liniami lotniczymi w sprawie zakupu biletów. Jak jednak podkreślają – “większość nie oznacza całości”, więc nadal intensywnie głowią się skąd zdobyć pieniądze – chociażby na benzynę do samochodu, który wypożyczą w Południowej Afryce. 

Patronat honorowy nad wyprawą objął Prezes Instytutu Afrykańskiego w Polsce, pierwszy afrykański Poseł na Sejm RP John Godson. Multiversity Tour 2011 ma również poparcie Ambasady RPA w Polsce. Patronat medialny nad ekspedycją objęły m.in. Radio Merkury, ogólnopolski portal internetowy dlaStudenta.pl, ogólnopolski portal dla studentów korba.pl, ogólnopolski portal studente.pl. Więcej informacji o projekcie można uzyskać również pod adresem specjalizacji http://ifa.amu.edu.pl/dutchafrikaans/afrikaans/ i na Facebooku http://www.facebook.com/pages/Multiversity-Tour/115193378547303 . Firmy i instytucje zainteresowane współpracą w zakresie sponsorowania i promocji wyprawy mogą nadal pisać na adres multikulti2011@gmail.com.

Natalia Durkalec

 Dokument bez tytułu