Powstanie nigeryjskie CBA?

afryka.org Wiadomości Powstanie nigeryjskie CBA?

Nigeria chce walczyć z korupcją, która stała się ogromnym problemem w tym kraju. Póki co rząd chce zabrać się za siebie i podległą mu administrację. W ten sposób prezydent Nigerii, Umaru Yar'Adua zamierza zrealizować swoją obietnicę – „Zero tolerancji dla korupcji” – którą złożył w maju 2007 roku, kiedy przejął prezydencki fotel.

W walce z korupcją ma pomóc specjalna agencja, wzorowana na podobnych rozwiązaniach, sprawdzonych w Chinach i Stanach Zjednoczonych, twierdzi Yar'Adua. Przed „komitetem” walczącym ze skorumpowanymi urzędnikami, bardzo dużo pracy – o ile rzeczywiście będzie skuteczny w swoich działaniach. Tylko w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy o korupcję zostało oskarżonych siedmiu nigeryjskich gubernatorów. Dwóch nadal przebywa w więzieniu.

Jednak już na początku, jak zauważają krytycy, inicjatywa prezydenta jest skazana na niepowodzenie. Yar'Adua był przecież wspierany w kampanii prezydenckiej przez dwóch gubernatorów, a same wybory zostały uznane za przeprowadzone niezgodnie ze standardami demokracji.

Jedno jest pewne. Nigeria musi poradzić sobie z korupcją. Dopóki tego nie uczyni, dopóty urzędnicy będą kradli miliony dolarów, tamując rozwój tego najbardziej ludnego (i zasobnego w złoża ropy naftowej) kraju Afryki Zachodniej.

(ostro)

 Dokument bez tytułu