Powstał rząd pojednania w Bissau

afryka.org Wiadomości Powstał rząd pojednania w Bissau

Nowy premier Gwinei Bissau, Martinho Ndafa Cabi, ogłosił skład rządu pojednania. Znalazło się w nim 20 ministrów. Cabi zastąpił Aristida Gomesa 9 kwietnia br., co doprowadziło do zakończenia kryzysu politycznego w tym niewielkim kraju Afryki Zachodniej.

W nowym rządzie pozostali niektórzy starzy ministrowie, a wśród nich Issuf Sanha, wcześniej zajmujący sie sprawami gospodarczymi, teraz finansami. Ponadto w gabinecie Cabiego znaleźli się bliscy sojusznicy wciąż urzędującego prezydenta Nino Vieiry – Baciro Dabo (administracja wewnętrzna) i Maria da Conceiça~o Nobre Cabral (sprawy zagraniczne).

Vieira musiał powołać Cabiego pod wpływem ogromnego niezadowolenia w kraju. Chcąc wyjść z politycznego impasu mianował Cabiego, który reprezentuje główną partię opozycyjną w Bissau, Afrykańską Partię Niepodległośći Gwinei Bissau i Zielonego Przylądka (PAIGC).

Cabi zapowiedział, że doprowadzi do pojednania w życiu politycznym, ale także zajmie się problemami społecznymi, które są związane z trudną sytuacją ekonomiczną jego ojczyzny. Chce również przygotować wybory parlamentarne. Jednak jego zdaniem najważniejsza jest walka z głodem i ubóstwem.

(ps)

 Dokument bez tytułu