Powstał największy morski obszar chroniony w Afryce!

afryka.org Wiadomości Powstał największy morski obszar chroniony w Afryce!

Nowo utworzony morski obszar chroniony u wybrzeży Mozambiku zajmuje powierzchnię ponad miliona hektarów. Ochroną objęto wszystkie 10 wysp archipelagu Primeiras i Segundas oraz otaczający je wody, będące domem dla rzadkich gatunków koralowców i żółwi morskich. To wielki sukces organizacji ekologicznej WWF, która od ośmiu lat zabiegała o ochronę tego archipelagu.

Archipelag Primeiras i Segundas jest ostoją dla wielu gatunków morskich ptaków oraz aż dla 5 z 7 żyjących na świecie gatunków żółwi morskich – mówi John Tanzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Tylko 1 na 1000 młodych żółwi, które wykluwają się z jaj, dorasta do wieku rozrodczego. To drastycznie zmniejsza ich szanse na przetrwanie. Dziś aż sześciu z siedmiu gatunkom żółwi morskich grozi wyginięcie! Dlatego skuteczna ochrona takich miejsc jak archipelag Primeiras i Segundas jest tak ważna.

U wybrzeży archipelagu znajduje się jedna z najbardziej różnorodnych biologicznie raf koralowych we wschodniej Afryce. Tymczasem rafy koralowe są wyjątkowo cenne dla zachowania światowych zasobów bioróżnorodności – są domem aż dla 25% wszystkich organizmów morskich.

Nowo utworzony obszar chroniony obejmuje cenne lasy namorzynowe, głębokie podwodne kaniony, i rozległe łąki trawy morskiej. Dzięki zasilaniu przez chłodne wody zawierające składniki odżywcze, rafie koralowej u wybrzeży Mozambiku nie zagraża bielenie, czyli obumieranie koralowców. Czyni to z mozambickiej rafy jeden z najzdrowszych ekosystemów na świecie.

Wody u wybrzeży archipelagu były nadmiernie eksploatowane przez nielegalne połowy na skalę przemysłową, a dzika turystyka doprowadziła do zniszczenia środowiska na kilku wyspach – dodaje Tanzer. – Odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi w rejonie archipelagu może zapewnić miejscowej społeczności źródło utrzymania i żywności, którym jest rafa koralowa.

WWF jest obecny na archipelagu od kilku lat. W celu ochrony ekosystemów morskich wraz z organizacją CARE [1] zaangażował lokalnych mieszkańców z wybrzeża oraz partnerów na szczeblu lokalnym, krajowym i regionalnym. Powołanie obszaru chronionego jest ważnym rezultatem tych działań.

Każdy z nas może pomóc w ochronie cennych zasobów przyrodniczych najdalszych zakątków świata, np. poprzez zwracanie uwagi na to, co przywozimy ze sobą z dalekich podróży. Sprawdź region, do którego jedziesz.

WWF

Przypisy:
1. CARE jest niezależną organizacją międzynarodową, której celem jest walka z głodem, zapewnianie podstawowej opieki medycznej, realizowanie programów edukacyjnych oraz projektów zmierzających do zmniejszenia uzależnienia ludności lokalnej od pomocy humanitarnej

 Dokument bez tytułu