Powstał największy morski obszar chroniony w Afryce!

afryka.org Wiadomości Powstał największy morski obszar chroniony w Afryce!

Nowo utworzony morski obszar chroniony u wybrzeży Mozambiku zajmuje powierzchnię ponad miliona hektarów. Ochroną objęto wszystkie 10 wysp archipelagu Primeiras i Segundas oraz otaczający je wody, będące domem dla rzadkich gatunków koralowców i żółwi morskich. To wielki sukces organizacji ekologicznej WWF, która od ośmiu lat zabiegała o ochronę tego archipelagu.

Archipelag Primeiras i Segundas jest ostoją dla wielu gatunków morskich ptaków oraz aż dla 5 z 7 żyjących na świecie gatunków żółwi morskich – mówi John Tanzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Tylko 1 na 1000 młodych żółwi, które wykluwają się z jaj, dorasta do wieku rozrodczego. To drastycznie zmniejsza ich szanse na przetrwanie. Dziś aż sześciu z siedmiu gatunkom żółwi morskich grozi wyginięcie! Dlatego skuteczna ochrona takich miejsc jak archipelag Primeiras i Segundas jest tak ważna.

U wybrzeży archipelagu znajduje się jedna z najbardziej różnorodnych biologicznie raf koralowych we wschodniej Afryce. Tymczasem rafy koralowe są wyjątkowo cenne dla zachowania światowych zasobów bioróżnorodności – są domem aż dla 25% wszystkich organizmów morskich.

Nowo utworzony obszar chroniony obejmuje cenne lasy namorzynowe, głębokie podwodne kaniony, i rozległe łąki trawy morskiej. Dzięki zasilaniu przez chłodne wody zawierające składniki odżywcze, rafie koralowej u wybrzeży Mozambiku nie zagraża bielenie, czyli obumieranie koralowców. Czyni to z mozambickiej rafy jeden z najzdrowszych ekosystemów na świecie.

Wody u wybrzeży archipelagu były nadmiernie eksploatowane przez nielegalne połowy na skalę przemysłową, a dzika turystyka doprowadziła do zniszczenia środowiska na kilku wyspach – dodaje Tanzer. – Odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi w rejonie archipelagu może zapewnić miejscowej społeczności źródło utrzymania i żywności, którym jest rafa koralowa.

WWF jest obecny na archipelagu od kilku lat. W celu ochrony ekosystemów morskich wraz z organizacją CARE [1] zaangażował lokalnych mieszkańców z wybrzeża oraz partnerów na szczeblu lokalnym, krajowym i regionalnym. Powołanie obszaru chronionego jest ważnym rezultatem tych działań.

Każdy z nas może pomóc w ochronie cennych zasobów przyrodniczych najdalszych zakątków świata, np. poprzez zwracanie uwagi na to, co przywozimy ze sobą z dalekich podróży. Sprawdź region, do którego jedziesz.

WWF

Przypisy:
1. CARE jest niezależną organizacją międzynarodową, której celem jest walka z głodem, zapewnianie podstawowej opieki medycznej, realizowanie programów edukacyjnych oraz projektów zmierzających do zmniejszenia uzależnienia ludności lokalnej od pomocy humanitarnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu