Powinien wygrać Gyan!

afryka.org Wiadomości Sport Powinien wygrać Gyan!

No i stało się. Najlepszym piłkarzem Afryki po raz czwarty został Samuel Eto’o. Moim zdaniem niesłusznie. Tytuł powinien otrzymać Asamoah Gyan. Napastnik reprezentacji Ghany poprowadził przecież w tym roku “Czarne Gwiazdy” najpierw do wicemistrzostwa kontynentu, a potem do ćwierćfinałów mistrzostw świata. Zresztą i podczas styczniowego Pucharu Narodów Afryki i potem podczas mundialu w RPA był czołowym strzelcem i zawodnikiem.

Pewnie znowu pojawią się głosy kwestionujące wybór Eto’o. Zresztą trzy lata temu było podobnie. Na najlepszego zawodnika Afryki głosują kapitanowie i trzenerzy zrzeszonych w Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej federacji. Jest ich ponad pięćdziesiąt. Większość mają tutaj przedstawiciele krajów z Afryki francuskojęzycznej. Często pojawiają się zarzuty, że nie kierują się oni względami obiektywnymi, a raczej patrzą na to, który zawodnik z jakiego kraju pochodzi.

Czy tym razem było tak samo? Nie mnie to oceniać. Szkoda, że nie wybrano Gyana, bo to jemu powinno przypaść to wyróżnienie. Owszem, Eto’0 nie zawiódł na mundialu, ale nie popisał się już podczas PNA na stadionach w Angoli, gdzie “Nieposkromione Lwy” po raz kolejny dały plamę nie awansując do czołowej czwórki. Z kolei podczas mistrzostw świata Kameruńczycy z Eto’o w składzie jako pierwsi pożegnali się z turniejem.

Na pocieszenie napastnikowi reprezentacji Ghany zostaje tytuł piłkarza roku nadany przez prestiżowe brytyjskie medium, jakim jest BBC i to, że w pozostałych kategoriach bezapelacyjnie wygrywali reprezentaci z jego kraju.

NAJLEPSI W AFRYCE W 2010

Piłkarz: Samuel Eto’o (Kamerun)

Piłkarz występujący na kontynencie: Ahmed Hassan (Egipt)

Najlepszy młody piłkarz: Kwadwo Asamoah (Ghana)

Najlepszy trener: Milovan Rajevac (trener reprezentacji Ghany)

Najlepszy zespół: reprezentacja Ghany

Najlepsza piłkarka: Perpetua Nkwocha (Nigeria)

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu