“Porwanie”

afryka.org Kultura Film „Porwanie”

1 marca na ekrany polskich kin wchodzi film opowiadający historię porwania statku przez somalijskich piratów. Duński obraz w reżyserii Tobiasa Lindholma został już dostrzeżony na wielu festiwalach filmowych w ubiegłym roku.

O czym jest ten film?

Statek towarowy MV Rozen płynie w stronę portu, gdy zostaje porwany przez somalijskich piratów, grasujących na Oceanie Indyjskim. Na pokładzie znajdują się między innymi: kucharz Mikkel (Pilou Asbæk) i mechanik Jan (Roland Møller). Razem z innymi marynarzami stają się oni zakładnikami, stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości kilku milionów dolarów, pomiędzy nimi i prezesem towarzystwa żeglugowego (Søren Malling) rozgrywa się psychologiczny dramat.

Dlaczego powstał ten film?

Reżyser filmu, tak tłumaczy powody, dla których przystąpił do realizacji “Porwania”:

Zanim się urodziłem, mój ojcem był marynarzem. Nigdy ze mną o tym nie rozmawiał, ale morze zawsze siedziało mi w głowie. Kiedy w 2007 i 2008 roku porwano duńskie frachtowce Danica White i Cec Future, dowiedziałem się o świecie, o którym wcześniej nie miałem pojęcia: towarzystwa żeglugowe musiały w nim negocjować bezpośrednio z piratami, którzy zarabiali miliony dolarów i którzy miesiącami przetrzymywali w niewoli marynarzy, pozbawiając ich wpływu na własny los.

Nie mogłem zrobić filmu o prawdzie związanej z porwaniami na Oceanie Indyjskim, bo ona chyba nie istnieje. Mogłem jedynie nakręcić obraz o ludziach morza, piratach, przewoźnikach morskich i ich rodzinach. Oni istnieją. Jeśli Porwanie jest ich portretem, to zbliżyłem się do postawionego sobie celu.

Kim jest reżyser?

Tobias Lindholm rodził się w Danii w 1977 roku. Jest scenarzystą, w 2007 roku ukończył Duńską Szkołę Filmową. W 2008 roku napisał kilkanaście odcinków serialu The Summers dla telewizji DR, a w latach 2009-2010 scenariusz filmu Borgen (nagroda BAFTA). Jest współautorem filmu Submarino (razem z Thomasem Vintenbergiem, który go wyreżyserował). Obraz był pokazywany na Berlinale oraz dostał Nordic Council Film Prize. Lindholm napisał też scenariusz do Polowania. Film otrzyłam nagrody dla najlepszego aktora (Mads Mikkelsen) oraz Vulcain Prize i nagrodę jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes w 2012 roku. Dramat więzienny R (2010) został nakręcony przez duet Lindholm-Michael Noer (reżyserzy-scenarzyści). Był to dla nich debiut w roli reżyserów filmów pełnometrażowych. Film był pokazywany na festiwalu w Rotterdamie oraz zdobył nagrody: Dragon (na Festiwalu Filmu Nordyckiego w Gothenburgu w 2010 roku) i Bodil (nagroda duńskich krytyków za najlepszy film, 2011). Lincoln został również specjalnie wyróżniony za napisanie R i Submarino. Porwanie (2012) to drugi pełnometrażony film Lindholma.

Kto występuje w tym filmie?

Pilou Asbæk ukończył Duńską Szkołę Filmową w 2008 roku. Jego debiutem był film Nielsa Ardena Dwa światy, który miał premierę w tym samym roku. W ciągu kilku lat dał się poznać jako jeden z największych talentów aktorskich, zagrał główne role w R (2010) oraz w Rodzinie (reż. Pernille Fischer Christensen, 2010). Przede wszystkim wystąpił jednak w dwóch serialach telewizyjnych: Blekingegade (2009) i Borgen (2010). Ten drugi, w którym zagrał on spin doctora Kaspera Juula, stał się międzynarodowym hitem, a rola Asbæka cieszyła się dużym uznaniem. Na festiwalu w Berlinie w 2010 roku został nominowany do nagrody dla młodego aktora, w tym samym roku dostał nagrody Robert i Bodil za najlepszą rolę męską (za film R).

Søren Malling ukończył szkołę teatralną Odense w 1992 roku, od tego czasu występuje w teatrach kopenhaskich oraz w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Jej aktorem wszechstronnym, występował w komediach (Take the trash, 2008; What goes around, 2009; Winnie og Karina, 2009; The Christman Party, 2009; All for one, 2011), serialach telewizyjnych (The eagle, 2004; The killing, 2007; Blekingegade, 2009, Borgen, 2010 – zagrał tu redaktora naczelnego Friisa). Ostatnio zagrał w dramacie historycznym A royal affair (2012) Nikolaja Arcela.

PORWANIE; Produkcja: Dania 2012; Gatunek: thriller / film sensacji; Czas trwania: 90 min; 

Reżyseria i scenariusz: Tobias Lindholm

Zdjęcia: Magnus Nordenhof Jønck, DFF

Muzyka: Hildur Gudnadottir

OBSADA
Mikkel Hartmann: Pilou Asbæk

Peter C. Ludvigsen: Søren Malling

Lars Vestergaard: Dar Salim

Jan: Roland Møller

Connor Julian: Gary Skjoldmose Porter

Omar: Abdihakin Asgar

Marian Hartmann: Amalie Alstrup

Kamilla Hartmann: Amalie Vulff Andersen

Anette Ludvigsen: Linda Laursen

Kapitan: Keith Pearson

 Dokument bez tytułu