Poprawia się. Taki wniosek można wyciągnąć po lekturze ostatniego ranking najlepiej rządzonych państwa Afryki.
Sytuacja poprawiła się w 31 z 48 krajów Afryki na południe od Sahary. Zdobyły one więcej punktów niż w ubiegłym roku. Wśród nich najlepszy wynik odnotowała Liberia. Liderem rankingu pozostał Mauritius. Najgorzej rządzonym krajem Afryki subsaharyjskiej jest Somalia.
Ranking został sporządzony przez Fundację Mo Ibrahima. Ocenia 48 krajów Afryki subsaharyjskiej w pięciu głównych kategoriach: sytuacja ekonomiczna, korupcja, bezpieczeństwo, prawa człowieka, prawo, wybory, infrastruktura, ubóstwo i zdrowie.
Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej punktów, 85,1 ze 100 możliwych, zdobył Mauritius. Zaraz za nim znalazły się inne wyspiarskie państwa czyli Seszele i Wyspy Zielonego Przylądka. Czwarte miejsce przypadło w udziale Botswanie, zaś piąte RPA.
Według rankingu aż 30 krajów poprawiło swoją sytuacja ekonomiczną i lepiej zarządza swoimi finansami. W 40 państwach zwiększyła się liczba osób mających dostęp do Internetu. W 44 jest więcej abonentów telefonicznych.
Najgorszy wynik odnotowała Somalia, zdobywając zaledwie 18,9 punktów. Nie lepiej jest w Demokratycznej Republice Konga, Czadzie i Sudanie. Wszystkie te kraje są dotknięte konfliktami, co wpływa na ich słaby wynik.
Największą poprawę odnotowała Liberii. Kraj ten zajął 38 miejsce, wynik lepszy o 5 miejsc niż w ubiegłym roku, i zdobył 48,7 punktów.