Pomogą prostytutkom

afryka.org Wiadomości Pomogą prostytutkom

W Kampali, stolicy Ugandy powstał specjalny ośrodek, w którym kobiety zajmujące się na co dzień prostytucją otrzymają darmową opiekę medyczną. Już pierwszego dnia jego funkcjonowania, ustawiły się pod nim kolejki pacjentek.

Ośrodek funkcjonuje w ramach dwuletniego projektu realizowanego przez Ugandyjskie Stowarzyszenie Na Rzecz Planowania Rodziny. Będzie pomagał w leczeniu i zapobieganiu chorób przenoszonych droga płciową. Został zlokalizowany na przedmieściach Kampali, Kawempe, gdzie pracuje najwięcej prostytutek.

Poza opieką medyczną i poradnictwem z zakresu HIV/AIDS, wszystkie kobiety, które zgłoszą się do ośrodka, otrzymają także darmowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywy dla kobiet) oraz pomoc w przypadku zachorowania na malarię czy też inne choroby. Na wsparcie mogą też liczyć dzieci prostytutek. To bardzo ważne w kraju, w którym prostytutki nie są akceptowane, a prostytucja nie jest traktowana jako zawód.

Według raportu ugandyjskiego ministerstwa zdrowia z 2003 roku, 47 procent kobiet zajmujących się prostytucją jest zakażonych wirusem HIV, a 59 procent innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

(lumi)

 Dokument bez tytułu