Pomagają czy szkodzą?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Pomagają czy szkodzą?

Zapraszamy na debatę poświęconą pomocy Afryce, która odbędzie się w ramach Festiwalu Planete Doc Review. Odbędzie się ona zaraz po projekcji filmu “Wydoić nosorożca”. W debacie weźmie udział reżyser filmu i Afrykańczycy, mieszkający w Polsce.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat do Afryki docierała pomoc z całego świata: worki z ryżem, leki, budowa kolejnych obozów dla uchodźców, misje pokojowe. Problem w tym, że wiele z tych inicjatyw nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a wsparcie często nie docierało do najbardziej potrzebujących. Nie było pomysłu na efektywną pomoc, a decyzje, co jest dla jej mieszkańców najlepsze, zapadały poza Afryką, głównie na forach międzynarodowych.

Czy chroniąc przyrodę, można pomóc Afryce? Jaka jest przyszłość tej pomocy? Jakie błędy popełniono w przeszłości? Czego potrzebuje Afryka? Czy inicjatywy zaprezentowane w filmie Jak wydoić nosorożca mogą być skuteczną formą pomocy Afryce? Czy rozwój turystyki jest sposobem na rozwiązanie problemów Afryki?

Jeśli interesują Was odpowiedzi na powyższe pytania, serdecznie zapraszamy do udziału w debacie, podczas której zastanowimy się wspólnie nad tym, jak pomóc Afryce i jak jej nie szkodzić. Wezmą w niej udział:

David E. Simpson, reżyser filmu Jak wydoić nosorożca, oraz zaproszeni goście – Afrykańczycy mieszkający w Polsce:
Richard Mbewe – z pochodzenia Zambijczyk, ekonomista i dziennikarz znany m.in. z programu telewizyjnego Plus Minus
Mamadou Diouf – z pochodzenia Senegalczyk, artysta, fundator Fundacji „Afryka Inaczej”, której celem jest mówić o Afryce w Polsce, oraz współautor portalu Afryka.org
Pedro Lwitu Bras Kabanje – z pochodzenia Angolczyk, w swojej ojczyźnie pracował jako nauczyciel, w Polsce kończy studia ekonomiczne oraz redaguje blog Sami o sobie na Afryka.org

Kiedy? Wtorek, 12.05.2009, po projekcji filmu Jak wydoić nosorożca, godz. 18:00. Gdzie? Kinoteka, Warszawa.

Zapraszamy!

Więcej informacji o filmie.

 Dokument bez tytułu