Dwoje naukowców z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, profesor Iwona Anna NDiaye i doktor Bara NDiaye znalazło się w gronie 50 naukowców zgłoszonych do nagrody “Popularyzator nauki” VIII edycji konkursu ogłoszonego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz MNiSW.
Naukowcy zostali zgłoszeni do konkursu przez Uniwersytet Dzieci. To wyróżnienie i uznanie dla ich wieloletniej pracy naukowej i społecznej. Jest to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, społecznicy oraz instytucje, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Wyboru laureatów dokonuje jury, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Prasowej oraz przedstawicieli środowiska naukowego. Ogłoszenie wyników nastąpi 5 grudnia.
Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia, nawet nie wiedzieliśmy o istnieniu konkursu, tak chyba jest ze wszystkimi osobami skupionymi przede wszystkim na działaniu. Jest nam szczególnie miło, bo zgłosił nas Uniwersytet Dzieci, jednostka którą cenimy za działania i inicjatywy na polu edukacji. Współpracujemy z Uniwersytetem Dzieci od wielu lat na różnych płaszczyznach – mówi prof. Iwona NDiaye.
Dr hab. Iwona Anna NDiaye, prof. UWM literaturoznawczyni i tłumaczka; profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wykładowca Uniwersytetu Dzieci. W 2004 r. wspólnie z dr. Barą Ndiaye zainicjowała Dni Afryki w Olsztynie, których ważnym elementem jest edukacja międzykulturowa (warsztaty, pokazy, prelekcje, konkursy itd.). Od ponad 10 lat prowadzą wspólnie warsztaty edukacyjne z zakresu problematyki afrykańskiej, międzykulturowości (w przedszkolach, szkołach, domach kultury). Prowadzą stronę dni-afryki.olsztyn.pl. Od 2010 roku współpracują z Uniwersytetem Dzieci. Wyróżnieni podczas ogólnopolskiej gali konkursu Wykładowca Roku 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci. Jako laureaci konkursu reprezentowali Uniwersytet Dzieci na Festiwalu Kultury Polskiej w Moskwie.
Dr Bara NDiaye – adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Dakarze oraz Francusko-Rosyjskiego Programu Dziennikarstwa Centrum Przygotowania i Doskonalenia Dziennikarzy na Wydziale Dziennikarstwa Państwowego Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie, Francuskiego Instytutu Prasy oraz Uniwersytetu Paryż II. Doktoryzował się w Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie. W pracy badawczej koncentruje się na problematyce współczesnej Afryki, relacjach francusko-afrykańskich oraz systemach medialnych na świecie. W 2010 roku opublikował monografię Françafrique. Stosunki francusko-afrykańskie – wczoraj i dziś oraz zainicjował czasopismo naukowe „Olsztyńskie Studia Afrykanistyczne”, którego jest redaktorem naczelnym. W 2011 roku wydał podręcznik akademicki Współczesna Afryka Subsaharyjska. Wybrane zagadnienia. W 2012 roku wydał książkę Problematyka afrykańska w mediach francuskich na przykładzie dziennika „Le Monde 1990-2010, Olsztyn, wyd. UWM. Współinicjator i organizator „Dni Afryki w Olsztynie” (od 2004 r.); wykładowca Uniwersytetu Dzieci; członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego.
Środowisko akademickie Olsztyna ma już swoich przedstawicieli wśród laureatów konkursu. W ubiegłych edycjach jury wyróżniło prof. Stanisława Czachorowskiego z Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz Annę Mioduszewską byłą redaktorkę Wiadomości Uniwersyteckich.
mah, uwm.edu.pl