Polska tylko dla Polaków?

afryka.org Wiadomości Polska tylko dla Polaków?

Radni PiS obrazili się na Larry’ego Okey’a Ugwu, dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK), Nigeryjczyka, który od 26 lat mieszka w Polsce. Poszło o prezydenckie orędzie wyreżyserowane przez Jacka Kurskiego.

Na poniedziałkowej sesji sejmiku pomorskiego radni PiS-u zażądali odwołania Ugwu z funkcji dyrektora NCK. Powodem była nagroda, którą Ugwu ufundował na ostatnim Festiwalu Dobrego Humoru. Podczas festiwalu są nagradzane polskie produkcje telewizyjne, radiowe i rysunkowe o charakterze rozrywkowym.

„Melonik malin”, bo tak właśnie nazwał swoją nagrodę Ugwu, powędrował do Jacka Kurskiego za reżyserię „Orędzia Prezydenta”. Ugwu jako festiwalowy juror uznał, że „Orędzie” jest tak śmieszne, że warto je nagrodzić. PiS odebrał to jako atak. Reakcja była natychmiastowa. W końcu Ugwu obraził pisowskiego pitbulla.

Radny PiS-u, Piotr Zwara, grzmiał na sesji sejmiku: „Na Pomorzu jest wielu rodzimych znawców kultury polskiej. A dyrektor Ugwu słynie głównie z promocji kultury rastamańskiej. Dodał również, że decyzja o powołaniu na szefa tej placówki pochodzącego z Nigerii muzyka jest dla niego niezrozumiała.”

A potem w wywiadzie dla „Gazety” radny Zwara poszedł na całość: „Lary Ugwu jest ostatnią osobą, która ma prawo śmiać się z Jacka Kurskiego i orędzia pana prezydenta. Urodził się kilka tysięcy kilometrów stąd. Jego ojczyzna jest gdzie indziej, więc nie ma nic do powiedzenia na temat traktatu lizbońskiego. Uważam, że to orędzie było wspaniałe, znam wiele osób, które płakały, gdy pan prezydent przemawiał.”

Koledzy Kurskiego dali popis swojej nietolerancji. Rezultat jest taki, że Ugwu jest przykro, bo dowiedział się, że Polska jest tylko dla Polaków.

kofi

 Dokument bez tytułu