Polska prasa o Afryce: Ściśle tajne

afryka.org Czytelnia Czytelnia Polska prasa o Afryce: Ściśle tajne

Prasa nas nie rozpieszcza jeśli chodzi o doniesienia z tzw. Czarnego Lądu. Pisze o polskiej mentalności postkolonialnej, o zakładach naprawiających sypiące się afrykańskie samoloty, o tym, że nie przejmujemy się Dar Furem i straszy dziwnymi obyczajami. Na końcu zaś wzywa, by budować szkoły w Angoli.

Pimp my flight

Ściśle tajne – tak opatrzona jest umowa bydgoskich Wojskowych Zakładów Lotniczych z siłami zbrojnymi Angoli. Naprawią one 16 postradzieckich odrzutowców, sypiących się Su-22. Gazeta pisze, że zakład z Bydgoszczy jest światowym liderem w tego typu (nam znanego z MTV) „odpicowywania bryk”.

Darfurem się nie przejmuję

W Salonie24 szczere i dość prowokacyjne wyznanie Łukasza Warzechy z Faktu o tym, że nie interesuje się losami ludzi, którzy są tak daleko, a ich sprawy nie mają żadnego wpływu na nasze życie. Autor pisze – Oni przecież też nie przejmują się losami Polski.

W Dzienniku natomiast stwierdzenie, że już wiadomo, iż przyjazd wojsk pokojowych do Darfuru się opóźni, choć konflikt zbrojny trwa i giną ludzie. Europa nie garnie się do wysyłania swoich żołnierzy pod dowództwo afrykańskich oficerów (niektórych bardzo kontrowersyjnych np. z Ruandy). Misja nie ma jasno określonych zasad użycia i konfiskowania broni. Wygląda więc na to, że samo radosne uchwalenie rezolucji o wysłaniu misji jeszcze niczego nie rozwiązuje.

Tymczasem Izrael, mimo protestów polityków, zamyka swoją granicę dla uchodźców, głównie z Darfuru, ale też z Somalii i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Grzechy aniołów stróżów

Coraz większy problem, w przeddzień wysłania wojsk do Sudanu to obyczajność wojsk ONZ. Już w Kongu dali się nieźle we znaki. Często bierni, zamiast pomagać ofiarom przemocy. W tygodniku Forum tekst „Grzechy aniołów stróżów” o skandalach jakich dopuszczają się żołnierze ONZ.

Diamenty

Liberia demokrację sfinansuje diamentami. Najpierw doprowadziły do wojen, teraz dochody z handlu diamentami mają pomóc w budowaniu demokracji. Zakazane cztery lata temu wydobycie, znów ma być legalne. W tekście także trochę historii wydobycia diamentów w Liberii i całej Afryce.

Etiopia wrobiła Erytreę w terroryzm?

USA zamierza wpisać Erytreę na listę krajów wspierających terroryzm. Amerykanie postawili na większą Etiopię, która ma być ich partnerem w rejonie. I prawdopodobnie to Etiopia podburza do wyrzeknięcia się wrogiej jej Erytrei.

Szkoły

National Geographic natomiast włącza się w akcję budowania szkół w Angoli, wraz z UNICEF Polska. Notatka w magazynie zawiera wszystko co najważniejsze – stwierdzenie, że sytuacja dzieci jest tragiczna, wskaźnik śmiertelności, analfabetyzmu, trochę innych procentowych wyliczeń oraz zachęcenie, by przyłączyć się do akcji.

Piłka nożna

RPA, gospodarz mundialu w 2010 roku, będzie grała w eliminacjach, choć i tak miejsce ma zaklepane. Dlaczego? Za jednym zamachem są też przeprowadzane eliminacje do Pucharu Narodów Afryki. Do samych Mistrzostw Świata natomiast, po raz pierwszy zgłoszą się wszystkie 53 kraje afrykańskie. W mundialu czeka na nich 6 miejsc.

Goryl doczekał się przodka

Nowe fakty na temat ewolucji goryli. Znalezione w Etiopii osiem zębów trzonowych i jeden kieł sprzed 10 milionów lat mają wyjaśnić w którym momencie nasze ewolucyjne drogi z małpami się rozeszły.

Rzeczpospolita postkolonialna

Ciekawa teoria w Wiedzy i Życiu. Autorka mówi o zastosowaniu dziedzin nauki zajmujących się postkolonializmem do badań nad polską mentalnością i kompleksami. W artykule pojawia się także historia postkolonializmu w afrykańskim kontekście.

Obyczaje

W Wiedzy i Życiu pojawił się też artykuł o okrutnych obyczajach. Większość wymienionych, które nie bardzo podobają się Europejczykom, pochodzi z Afryki. Autorka rozpoczyna od kanonu piękna i przymusowego tuczeniu kobiet. Kolejne ciężkie do przyjęcia obyczaje to obrzezanie czy wyciąganie warg sromowych… Więcej na ten temat – co i jak zrobić, by otrzymać „fartuszek hotentocki” w Wiedzy i Życiu. Podobno po takich zabiegach kobiety stawały się gorącymi kochankami…

Jarosław Sępek

 Dokument bez tytułu