Polska prasa o Afryce: Mordy wy nasze!

afryka.org Czytelnia Czytelnia Polska prasa o Afryce: Mordy wy nasze!

W czasie kampanii wyborczej nasi dziennikarze z lubością poszukują analogii w innych krajach. Wyciągnęli kenijskim posłom, że zarabiają po 12 tysięcy dolarów miesięcznie a w zeszłym roku uchwalili tylko 25 ustaw. W Nigerii politycy uciekają się do magii, by wpłynąć na wyroki sądów. A w Zimbabwe? Wiadomo…

W Kenii nauczyciele zarabiają równowartość 250 dolarów, a posłowie 12 tysięcy. Jest to mało, więc przed końcem kadencji przyznali sobie jeszcze po 25 tysięcy premii. Do tego wszelkie możliwe ulgi, tanie kredyty, zwroty kosztów i darmową opiekę medyczną. Złośliwi mówią na nich leniwe darmozjady, a my zgodnie z obowiązującą teraz nomenklaturą, po prostu – mordy wy nasze!

Afrykańskie wybory bez czarów

W czasie kampanii Interia raczy nas newsem o aresztowaniu szamana w Nigerii, który czarami chciał wpłynąć na wyrok w sprawie o nadużycia wyborcze (czyżby podpowiedź dla posłanki Beger?).

Co zrobimy dla Zimbabwe

W Gazecie Wyborczej premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zamieszcza sporo pięknych i okrągłych słów na temat jego planów co do Zimbabwe. Oczywiście pod warunkiem odsunięcia Mugabe od władzy. Wszystko to przed grudniowym szczytem Unia Europejska – Afryka.

Niebieska karta

Parlament Europejski przyjął pomysł kart dla specjalistów spoza Unii, m.in. z Afryki. Teraz sprawą zajmie się Komisja Europejska. Tymczasem Hiszpania spotami w senegalskiej telewizji odstrasza potencjalnych nielegalnych emigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie.

AIDS a byłe kolonie

W prasie pisze się o tym, że Europa coraz nachalniej wpycha swoje produkty dawnym koloniom, co może zachwiać ich rozwijającymi się gospodarkami. Generalnie pachnie szantażem ze strony Unii.

Spotkało się to ze wstrząsającym oskarżeniem arcybiskupa z Mozambiku, który stwierdził, że Europa specjalnie wysyła do Afryki prezerwatywy zakażony wirusem HIV, aby eliminować Afrykańczyków w dążeniach do ponownej kolonizacji kontynentu.

Cudzoziemcom z HIV dziękujemy?

Polscy prawnicy z Helsińskiej Komisji Praw Człowieka zastanawiają się nad problemem, przed którym nasz kraj może wkrótce stanąć. Pytanie brzmi – czy możemy wydalić z kraju osobę z HIV mimo, że w kraju rodzinnym nie będzie ona miała stosownej opieki?

Eastwood nakręci film o Mandeli i o rugby

Rugby jest w Polsce mało znane, ale w historii świata miało swój symboliczny moment. Po zniesieniu w RPA apartheidu, w pucharze świata rozegranym w tym kraju, zwyciężyli gospodarze. Drużyna złożona głównie z białych zawodników, odebrała puchar od prezydenta Nelsona Mandeli. Teraz Clint Eastwood chce zrobić o tych wydarzeniach film.

Dodatkowo w Sport.pl można przeczytać starszy tekst o sposobie dobierania zawodników do drużyny RPA, tak by były w niej reprezentowane wszystkie rasy zamieszkujące ten kraj.

Coraz więcej festiwali

Bydgoszcz zaprasza w tym tygodniu na pierwszy festiwal filmów z Afryką w tle. Głównie pojawią się obrazy o Czarnym Lądzie, a nie z Czarnego Lądu, ale i tak to zawsze coś.
Szczecin natomiast organizuje I Festiwal Kultury Afrykańskiej. Program jest bardzo bogaty – dyskusje, filmy, przedstawienia i koncerty.

Wyprawa śladami Exupery`ego

Ciekawą inicjatywą wykazali się piloci (m.in. Janusz Stokłosa, kompozytor), którzy polecieli małą Cessną z Warszawy do Senegalu, wioząc listy polskich dzieci do swoich rówieśników w Afryce. Był to lot pocztowy szlakiem twórcy Małego Księcia Antoina Saint-Exupery`ego.

W skale ukryci

Od polityki jednak nie możemy uciec, pojawia się tam gdzie niewielu się jej spodziwa. Poznaj Świat opublikował tekst o Berberach mieszkających w podziemnym mieście w Tunezji. W komentarzach pod tekstem ktoś dopisał – przenieść tam nasz sejm!

Jarosław Sępek

 Dokument bez tytułu