Polska prasa o Afryce: Jak kosmici

afryka.org Czytelnia Czytelnia Polska prasa o Afryce: Jak kosmici

Choć sama przyznaje, że czuła się w Angoli jak przybysz z kosmosu, trafiła na okładkę kolorowego pisma. Natalia Kukulska publikuje wspomnienia z „niebezpiecznej i egzotycznej podróży do Afryki”. Poza tym Polacy mają coraz bardziej śmiałe pomysły związane z naszym ulubionym kontynentem. Łódzka prywatna uczelnia otwiera w Nigerii uniwersytet, a radiowa Trójka nadaje relacje na żywo z Tanzanii i innych krajów.

Polski uniwersytet

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna z Łodzi zakłada w Nigerii uniwersytet. Za rok 300 studentów zacznie naukę w Zuma Rock University. Na razie władze uczelni chwalą się zakupem działki w szczerym polu, w planach jest zbudowanie od podstaw całego miasteczka akademickiego. Na początek będzie można wybrać informatykę lub zarządzanie i marketing. Czesne wyniesie 4 tysiące dolarów za rok. Kadra będzie składała się w całości z polskich naukowców. Mądre i zazdrosne głowy z innych uczelni już mówią, że to się nie może udać – Bo kto by tam pojechał?? My jednak kibicujemy.

Pamiętnik Natalii Kukulskiej

Gala publikuje (chwaląc się, że exclusive) wspomnienia piosenkarki z wyjazdu do Angoli jako ambasador UNICEF. Są łzy, a potem widok biedy i współczucie. Kukulska o kraju: „Angola stała się śmietniskiem krajów rozwiniętych”. O kobietach: „Są dzielne. Dały mi lekcję pokory”. O sobie: „Przyglądają się nam, jakbyśmy byli kosmitami”. Warto przeczytać, by samemu wyrobić sobie zdanie na temat tej inicjatywy.

Muzyka dla Afryki

Natalia śpiewała dzieciom swoje piosenki, ale wokalnie udzielają się też inni, także sportowcy. W Londynie na koncercie charytatywnym usłyszymy Didiera Drogbę. Piłkarz z Wybrzeża Kości Słoniowej chętnie zgodził się na występ, a za zebrane pieniądze wybuduje szpitale.

Jeszcze ze sportu

Skoro już jesteśmy przy piłkarzach warto powiedzieć, że Senegal pod wodzą Henryka Kasperczaka pokonał Burkina Faso 5:1 i zagra w przyszłorocznym Pucharze Narodów Afryki. Trzeba też odnotować miażdżące zwycięstwo rugbystów RPA nad Anglikami. W grupowym meczu Mistrzostw Świata Afrykanie wygrali 36 do 0. Tak trzymać!

Radiowe opowieści

Trójka wysłała swoich reporterów w cztery strony świata. W poniedziałki, przez cały dzień możemy posłuchać łączeń na żywo z Dariuszem Rosiakiem, który jest w Afryce. Podróż zaczął od Zanzibaru, potem przez Tanzanię trafi do Ghany, Mali i Senegalu. Na stronie radia jest blog i fotki. Jak deklaruje stacja – „nasz reporter spróbuje zrozumieć co tak naprawdę trawi ten konglomerat kultur, religii i sprzeczności”. Uda się czy nie, na pewno warto posłuchać.

Komórki w sawannie

Okazuje się, że nawet na safari mogą człowiekowi wpaść do głowy ciekawe pomysły. Pewien biznesmen ze Szwecji oglądając lwy zapragnął nagle zadzwonić z komórki. Nie było jednak zasięgu, więc wykombinował, jak można się obejść bez anten i nadajników, używając tylko telefonów, które komunikują się ze sobą bezpośrednio. System jest już testowany w Tanzanii.

Unia otworzy się na imigrantów?

Dziennik doniósł, o pomyśle urzędników unijnych, by co roku przyjmować milion przybyszów z Azji i Afryki, dając im pozwolenia na pracę. Ma to złagodzić skutki niżu demograficznego i starzenie się społeczeństw wspólnoty. Projekt od razu jednak wzbudził kontrowersje. Dyskusje przeniosły się także na blogi. Na Europe is dead czytamy opinie, że takie otwarcie to gwarantowany wzrost przestępczości i destrukcyjne różnice kulturowo-religijne, a także utrzymywanie przez podatników hord barbarzyńców…

Stopem przez świat

Na koniec więc tekst dedykowany starzejącej się Unii. Rozmowa z kobietą, Polką, która w wieku 72 lat jeździ sama na stopa. Opowiada jak zalecali się do niej faceci w Tunezji i jak okradli ją w Egipcie. Czy się nie boi? Mówi, że kąpie się w Nilu, a w namiocie śpi nago. Przed zakusami na jej ciało broni się wzywając imię boże. Twierdzi, że w Afryce Północnej działa to bardzo skutecznie…

Jarosław Sępek

 Dokument bez tytułu