Polska Grupa na rzecz Sahary Zachodniej

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Polska Grupa na rzecz Sahary Zachodniej

Powstała Polska Grupa na rzecz Sahary Zachodniej. Chcemy w ten sposób pomóc Saharyjczkom, których ojczyzna jest okupowana od 1975 roku, i którym marokańskie władze odmawiają prawa do samostanowienia.

W Polsce wiemy dużo o Tybecie. Niepokoją nas wydarzenia na Kaukazie. Tymczasem bardzo blisko Europy istnieje kraj, który chociaż ogłosił niepodległość i został uznany przez społeczność międzynarodową, nadal jest okupowany przez Maroko. Okupacja Sahary Zachodniej trwa już 34 lata. Wielu Saharyjczyków urodziło się i żyje na wygnaniu. Pomimo marokańskiej okupacji i prób kolonizowania zachodniosaharyjskiego terytorium przez rząd w Rabacie, Saharyjczycy mają wciąż nadzieję, że pewnego dnia armia Maroka opuści ich ojczyznę.

Polska Grupa na rzecz Sahary Zachodniej powstała w ramach Fundacji „Afryka Inaczej”. Chcemy w ten sposób zamanifestować naszą solidarność z Saharyjczykami i zachęcić mieszkańców Polski do zainteresowania się zachodniosaharyjską walką o niepodległość. Rozgrywa się ona obecnie na politycznych salonach i przy negocjacyjnym stole. Niestety wciąż brakuje zdecydowanego sprzeciwu wobec postawy Maroka. UE podpisując umowy z marokańskimi władzami przyzwala w nich na okupację Sahary Zachodniej. Podobnie czynią nie tylko kraje wspólnoty europejskiej.

Każdy może przyłączyć się do naszej grupy. Wysyłając e-maila na adres saharazachodnia@afryka.org zostaniesz wpisany/a na specjalną listę wysyłkową i będziesz otrzymywał/a bieżące informacje na temat Sahary Zachodniej. Do uczestnictwa w grupie zapraszamy również polskie organizacje pozarządowe.western

Jednocześnie informujemy, że Fundacja “Afryka inaczej” została też członkiem i koordynatorem na Polskę międzynarodowej sieci Western Sahara Resource Watch (WSRW).

Paweł

Przeczytaj więcej o Saharze Zachodniej.

 Dokument bez tytułu