Polska gorsza niż Botswana

afryka.org Wiadomości Polska gorsza niż Botswana

Który kraj jest najbardziej dotknięty korupcją? Jak Polska wypada na tle innych afrykańskich krajów? Okazuje się, że jest kilka państw, które są lepsze niż państwo polskie w walce z korupcyjnym procederem.

Ostatni raport Transparency International nie pozostawił cienia wątpliwości. Polska zajmuje wciąż odległą pozycją. Tym razem jest to miejsce 58. Lepsze pozycje zajęły takie afrykańskie kraje jak Botswana (36), Mauritius (41), Wyspy Zielonego Przylądka (47), Republika Południowej Afryki (54) i Seszele (55).

Czy jest się czym niepokoić? Oczywiście są kraje, w których jest gorzej. Chociaż Polsce wciąż daleko do pierwszej trójki, czyli Danii, Nowej Zelandii i Szwecji, to są bardziej skorumpowani. Biorąc pod uwagą Afrykę, takim państwem jest Somalia, znajdująca się na 180., czyli ostatnim miejscu w rankingu Transparency International. Niewiele lepsza sytuacja panuje w Sudanie, Gwinei i Czadzie (173. Miejsce) oraz Gwinei Równikowej, Zimbabwe i Demokratycznej Republice Konga – kolejne kraje od końca. Jednak czy, aby usprawiedliwiać Polskę musimy sięgać po tak drastyczne przykłady?

ostro

 Dokument bez tytułu