Półmetek „AfryKamery 2009”

afryka.org Kultura Film Półmetek „AfryKamery 2009”

Trwa IV Festiwal Filmów Afrykańskich „AfryKamera”. Przed widzami Festiwalu kilka fabuł, seria ważnych dokumentów i wybitny film animowany.

„AfryKamera” rozpoczęła się 16 kwietnia w warszawskiej Kinotece. Widzowie w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku mieli już okazję obejrzeć kilka ważnych filmów dokumentalnych z bloku African History X i wybór najlepszych fabuł z kontynentu afrykańskiego z cyklu Afro Selekta. Ogromną popularnością cieszyły się: przepiękny i nastrojowy „Żółty Dom”, reż. Amor Hakkar; południowoafrykańska odpowiedź na filmy Scorsese „Jerusalema” w reż. Ralpha Zimana, zrealizowana z niezwykłym wyczuciem kina akcji oraz kontrowersyjny „Triomf” w reż. Michaela Raeburna.

Przed nami jeszcze kilka ciekawych projekcji, głównie dokumentalnych oraz wybitna animacja z RPA. Już we wtorek (21.04) w Kinotece zaprezentujemy widzom dwa dokumenty muzyczne: „Ucieczka z Luandy” w reż. Phila Grabsky’ego (Angola/Wielka Brytania) oraz „Fabryka muzyki” w reż. Kiluande Liberdade i Ines Goncalves (Angola/Portugalia).

Również we wtorek (21.04) o godz. 20.15 będzie można obejrzeć „500 lat później” – film zrealizowany przez Owen’a Shahadah’a, poruszający bardzo ważna kwestię psychologicznych i kulturowych skutków niewolnictwa. Spotkanie z widzami i dyskusję na temat filmu poprowadzi Mamadou Diouf.

W środę (22.04) widzowie będą mieli okazję spotkać się z twórcami filmu „Monari”, reż. Kasper Piasecki i Łukasz Augustyniak. Film przedstawia życie i zmagania z codziennością mieszkańców biednych dzielnic Nairobi na tle sytuacji miasta i kraju. Przewodnikiem po tym miejscu jest pełen energii David Monari, jego współpracownicy oraz młodzi wolontariusze z różnych krajów Unii Europejskiej, w tym Polka – Hania Górnik.

Podczas tego samego wieczoru uczestnikom festiwalu zaprezentujemy najlepszy film fabularny na tegorocznym FESPACO. „Teza” (scen. i reż. Haile Grima; Etiopia/Francja/Niemcy) to wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii, od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego, do rządów kapitalistycznych w afrykańskim wydaniu.

Ostatniego dnia festiwalu w Kinotece (czwartek 23.04) odbędzie się projekcja gwinejskiego filmu „Chmury nad Konakry” (reż. Cheikh Fantamady Camara) – film opowiadający o odwiecznym konflikcie pokoleń, walce tradycji z wolnością, konformizmie i roli miłości. (nagroda publiczności na FESPACO w 2007 roku).

Na koniec zaprezentujemy fanom AfryKamery fascynującą animację z RPA „ Tengers” w reż. Mike’a Rixa (po projekcji reżyser spotka się z widzami) oraz czterdziestominutowy film „Naszyjnik na zabój” – reż. Judy Kibinge z Kenii.

Miasta AfryKamery:
16 kwietnia – 23 kwietnia Warszawa (Kinoteka);
17 kwietnia – 22 kwietnia Łódź (Kino Cytryna);
16 kwietnia – 20 kwietniaWrocław (Kino Lalka);
16 kwietnia – 21 kwietnia Gdańsk (Kino Kameralne);
27 kwietnia – 3 maja Kraków (Kino Pod Baranami)

Zapraszamy!

 Dokument bez tytułu