Polacy do Czadu?

afryka.org Wiadomości Polacy do Czadu?

Misja polskich żołnierzy w Czadzie, to chyba jedna z najmniej znanych operacji polskiej armii. Mówi się i pisze o niej niewiele. Być może dlatego, że wszystko dzieje się w Afryce.

Polacy wyjechali w ramach europejskiego kontyngentu, o który zabiegali Francuzi, ratujący przed upadkiem swojego sojusznika, prezydenta Idrissa Deby’ego. W ubiegłym roku Deby miał nie lada problem z rebeliantami ze wschodu, którzy zdołałi dotrzeć do stolicy i oblężyć go w pałacu prezydenckim. Na pomoc przyszli Francuzi, którzy odparli wspólnie z czadyjską armią atak na Ndżamenę.

W konsekwencji w Czadzie pojawiło się więcej francuskich żołnierzy, a wraz z nimi przyjechali też Polacy. Oficjalnie, aby ustabilizować sytuację na niespokojnym czadyjsko-sudańskim pograniczu. Jednak biorąc pod uwagę zaangażowanie Francuzów, chodziło raczej o pomoc Deby’emu.

Od samego początku polskie wojsko miało kłopoty z transportem do Afryki, jak i finansowaniem swojego pobytu w Czadzie. Misja miała już się zwijać, kiedy okaząło się, że do gry wchodzi ONZ, który zapłaci za pobyt polskich żołnierzy i odkupi od nich bazę, którą wybudowali w Czadzie, na potrzeby błękitnych hełmów.

W ostatniej ankiecie pytaliśmy, czy Polska powinna wysyłać swoich żołnierzy do takich miejsc jak Czad? 51 procent ankietowanych powiedziało nie. O 10 procent mniej osób myśli inaczej, popierając podobne misje. Pozostałe osoby, biorące udział w ankiecie, nie miały zdania. Ciekawy jestem jaki byłby wynik ankiety w przypadku pytania o misje w Afganistanie i w Czadzie.

ostro

 Dokument bez tytułu