Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi to największa prywatna uczelnia w Polsce, ale i także jeden z największych pracodawców w regionie łódzkim. Aktualnie zatrudniamy ok. 1000 osób. Liczba ta rośnie wraz z rozwojem Uczelni, jak i umacnianiem jej pozycji na rynku.
WSHE oferuje studentom szeroki pakiet przedmiotowy, w tym: pedagogikę, informatykę, grafikę, politologię, dziennikarstwo, zarządzanie oraz studium aktorskie.
Obecnie WSHE rozpoczęła inwestycję poza granicami Europy.
Naszym celem jest założenie w Nigerii prywatnej uczelni wyższej oferującej wysoki poziom usług edukacyjnych.
Uczelnia w Afryce tworzona będzie od podstaw zarówno w sensie fizycznym (budynki), jak i organizacyjnym. W tym celu została powołana w Nigerii spółka, która będzie założycielem i właścicielem przyszłego uniwersytetu. Obecnie została zakupiona już działka (100 ha) pod budowę uniwersytetu (40 km od Abudży – stolicy Nigerii) tuż przy drodze ekspresowej. Działka posiada bezpośredni dostęp do linii energetycznej oraz ujęcia wody pitnej.
Dlaczego właśnie Nigeria?
Nigeria to dynamicznie rozwijające się państwo o dużym potencjale ludnościowym
i gospodarczym, zaliczana jest do grona najważniejszych podmiotów w Afryce (duży i chłonny rynek, postępująca demokratyzacja, ożywienie gospodarcze). Stolica Nigerii to także prężnie rozwijające się miasto, siedziba władz nigeryjskich oraz centrum kulturowe regionu.
Jednak w sferze edukacyjnej (szczególnie w obszarze szkolnictwa wyższego) występuje deficyt instytucji, które byłyby w stanie zapewnić wysoki poziom kształcenia oraz które mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie na wykształcenie wyższe wśród nigeryjskiej młodzieży.
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna (WSHE) planuje już w przyszłym roku otworzyć w Nigerii uniwersytet. Zakładamy, że „Zuma Rock University” będzie jedną z największych prywatnych uczelni w Afryce Zachodniej.
Zuma Rock University powstanie w samym centrum Nigerii, godzinę drogi od stolicy – Abudży, w Regionie Pasa Środkowego. Region ten jest miejscem styku plemion, decydujących o bogactwie kulturowym tego pięknego kraju.
Nazwa uniwersytetu została zapożyczona od góry Zuma, u stóp której trwają prace budowlane. Planujemy wybudować tam campus, który będzie składać się z kilkunastu budynków wykładowych i administracyjnych, akademików, stołówek, boisk, parkingów.
Formuła WSHE, bazująca na interdyscyplinarnej edukacji oraz współpracy między studentami a władzami uczelni stopniowo przeniesiona będzie do Afryki.
Trzon kadry akademickiej stanowić będą wykładowcy z Polski.
Uczelnia adresowana jest głównie do młodzieży nigeryjskiej, liczymy jednak na to, iż wraz
z rozwojem uniwersytetu otworzą się także możliwości dla studentów z innych anglojęzycznych krajów regionu.
W początkowej fazie uczelnia skupi się na edukacji informatycznej oraz ekonomicznej.
W dalszej fazie planuje się stopniowe przybliżanie do formuły uczelni i modelu studiów, który został wypracowany w WSHE w Łodzi.
Inicjatywa otwarcia uczelni wyższej spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnych władz oraz poparciem środowiska akademickiego w Nigerii. Współpraca z nimi gwarantuje udany start inwestycji oraz niewątpliwie przyspieszy jej rozwój.
Obecnie WSHE poszukuje osób chętnych do pracy w Nigerii
przy powstaniu uniwersytetu.
Anna Krajewska i Błażej Popławski (WSHE)