Pokaz filmu o N’dourze

afryka.org Polecamy Pokaz filmu o N’dourze

Zanim 13 września w Sali Kongresowej publiczność 5. Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur będzie mogła zachwycić się głosem i muzyką Youssou N’Doura, zapraszamy na specjalne pokazy filmu dokumentalnego Youssou N’Dour: I Bring What I Love w reżyserii Elizabeth Chai Vasarhelyi. Dokument przybliża sylwetkę wybitnego Senegalczyka, zarówno jego dokonania artystyczne, jak i działalność społeczną. Uwaga: WSTĘP NA PIERWSZY POKAZ BEZPŁATNY!

Pierwszy, otwarty pokaz filmu odbędzie się 26.08. (środa) o godz. 13.00 w Kinie Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23. Drugi pokaz odbędzie się 4.09. (piątek) o godz. 19.00 w KinoLabie, Al. Ujazdowskie 6. Bilety w cenie 6 zł do nabycia w kasie kina.

Główną osią dokumentu „Youssou N’Dour: I Bring What I Love” jest okres powstawania i promocji albumu „Egypt”. Płyta była projektem ambitnym, przekraczającym granicę muzyki rozrywkowej. N’Dour zapragnął uczcić nim święte miejsca i najważniejsze postaci senegalskich muzułmanów. Miała to być muzyka, której Senegalczycy mogliby słuchać w okresie ramadanu, czasie wyciszenia i oddawania się religijnej refleksji. Dla wielu z nich płyta stała się jednak naruszeniem tabu. Strach przed krytyką był tak wielki, że ludzie bali się nie tylko słuchać, ale też rozmawiać o płycie. Film rejestruje obszerne fragmenty koncertów, pokazuje pasję i zaangażowanie N’Doura w walkę z uprzedzeniami.

Film został nagrodzony m.in. Nagrodą Publiczności na Sao Paulo International Film Festiwal oraz Nagrodą Specjalną Jury na Middle East International Film Festival.

[Youssou N’Dour: I Bring What I Love, reż. Elizabeth Chai Vasarhelyi, USA 2008, 102 min. Opis filmu dzięki uprzejmości organizatorów festiwalu Planete Doc Review.]

fwsk

 Dokument bez tytułu