Pokaz filmów Parksa

afryka.org Polecamy Pokaz filmów Parksa

Warszawska Zachęta zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych Gordona Parksa. Pokaz odbędzie się w związku z wystawą fotografii Parksa w Galerii.

Flavio (1964); Diary of a Harlem Family (1968); The World of Piri Thomas (1968)

Trzy filmy, których bohaterów, żyjących w różnych częściach świata, łączy walka o lepszą przyszłość i przetrwanie w ciężkich warunkach – w Harlemie (Black Harlem, Spanish Harlem) i w Brazylii.

Flavio to historia ciężko chorego chłopca z Brazylii, Flavio da Silva, który stał się bohaterem fotograficznego eseju Gordona Parksa. Po publikacji zdjęć w magazynie „Life” udało się zebrać pieniądze na jego leczenie i przeprowadzkę rodziny de Silva z faweli.

Esej fotograficzny poświęcony harlemskiej rodzinie Fontenelle, ukazujący trudne realia życia w biedzie, można zobaczyć też na wystawie w Zachęcie. Zdjęcia są portretem dzielnicy w roku 1967.

The World of Piri Thomas to document poświęcony postaci Piri Thomasa (1928–2011), poety, artysty i działacza społecznego pochodzenia portorykańskiego, ze wschodniego Harlemu (tzw. Spanish Harlem)– dzielnicy o bardzo złej reputacji, która w czasie powstania filmu zamieszkana była głównie przez imigrantów z krajów latynoskich.

Całość 92 min

wstęp wolny, sala multimedialna, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (wejście od ul. Burschego), Warszawa.

 Dokument bez tytułu