Poitier: “W upalną noc”

afryka.org Kultura Film Poitier: „W upalną noc”

Majętny przybysz z Chicago chce zbudować fabrykę w stanie Mississipi. Jego plany krzyżuje morderca. Na początku o morderstwo zostaje oskarżony Virgil Tibbs. Za jego winą przemawia to, że jest czarny, a szef miejscowej policji, Bill Gillespie, jest uprzedzony wobec osób o tym kolorze skóry. Wkrótce okazuje się, że oskarżenie było niesłuszne, a główny podejrzany pomaga znaleźć prawdziwego mordercę.

„In the Heat of the Night” („W upalną noc”) z 1967 roku był kolejnym ważnym filmem w karierze Sidneya Poitier. Czarny aktor zagrał w nim utalentowanego detektywa, który nie boi się uderzyć w twarz białego Amerykanina z Południa Stanów Zjednoczonych, kiedy sam zostaje uderzony. Chociaż nie jest już więźniem uciekającym w kajdanach, ponad dekadę wcześniej, swoją odwagą i pewnością siebie przypomina odgrywanego w „Defiant Ones” Noaha.

Nie tylko Poitier stworzył w „In the Heat of the Night” niezapomnianą rolę. Równie doskonale zagrał w tym filmie Rod Steiger jako szef miejscowej policji, za co otrzymał Oscara®. Wcielając się w policjanta Gillespiego, pokazał, że wbrew żywionym uprzedzeniom, biały i czarny Amerykanin mogą nie tylko żyć obok siebie, ale również ścigać przestępców, a przede wszystkim darzyć szacunkiem.

Na projekcję filmu „In the Heat of the Night” zapraszamy już w czwartek, 18 lutego, do KINO LAB w Warszawie. Początek o g. 20:30. Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie dotyczące filmu. Film w języku angielskim. Wstęp wolny.

Paweł Średziński

Zobacz więcej informacji na temat przeglądu filmów „Afro-Ameryka. Afro-Amerykanie w kinie 1920-2010″.

 Dokument bez tytułu