Pocztówka z Nigru: Przenosiny młodej mężatki

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Pocztówka z Nigru: Przenosiny młodej mężatki

Uroczystość związana z… przenosinami młodej mężatki do wioski jej męża. Wpadliśmy na nią przypadkiem, wędrując po okolicach miasta Agadez. Bohaterowie przenosin należą do specjalnej grupy w społeczeństwie tuareskim tzw. Inaden, czyli rzemieślników.

Młoda mężatka opuszczając rodzinną wioskę, wyposażona jest przez swoich rodziców w wiele różnych bogactw. Najważniejszym z nich jest namiot, w którym zamieszka młoda para. Namiot ten pozostanie własnością kobiety. Ma to w kulturze tuareskiej szczególnie znaczenie, ponieważ często dochodzi tam do rozwodów. W takim wypadku, to pan małżonek musi wyszukać sobie nowy „dom”, a nie kobieta.

Namiot może stać sie doskonała kartą przetargową w przypadku domowych awantur: zawsze to mężczyzna będzie wypraszany z domu. W ten sposób byt kobiety jest zapewniony i pozostaje ona niezależna od męża.

Uroczystości przenosin i opuszczenia rodzinnej miejscowości towarzyszy oczywiście muzyka. Podczas pożegnania panny młodej tańczą, śpiewają i grają jedynie kobiety. To ich uroczystość, mężczyźni są w niej jedynie tłem.

Władysław Rybiński

 Dokument bez tytułu