Pobili piłkarzy z Afryki

afryka.org Wiadomości Polska Pobili piłkarzy z Afryki

Kolejny rasistowski incydent w Strzelcach Opolskich. Grupa chuliganów napadła na lokal, gdzie po meczu, przebywali akurat afrykańscy piłkarze LZS Piotrówka. O mało co nie skończyło się wielką tragedią, bo pochodzący z Kamerunu 26-letni Eric Tala został pobity do nieprzytomności i z licznymi obrażeniami, w tym głowy, wylądował w szpitalu.

Pobici zostali też inni gracze z Piotrówki, jak choćby dwójka graczy z Zimbabwe: Andrew Tarukwasha i Shaun Musa Jenitala. – Łącznie pobitych zostało sześciu naszych zawodników. Do lokalu, gdzie akurat przebywali, wpadła około trzydziestoosobowa grupa pseudokibiców Odry Opole. Znieważyła i pobiła naszych piłkarzy. Eric Tala wylądował nieprzytomny w szpitalu. Na szczęście dzisiaj z niego wyszedł – informuje Ireneusz Strychacz, prezes LZS Piotrówka.

Wszystko stało się po sobotnim meczu klubu z Opolszczyzny z OKS Olesno (1:2). Po spotkaniu piłkarze poszli do jednej z restauracji w Strzelcach Opolskich, gdzie na co dzień mieszkają gracze z Afryki. Tam doszło do pobicia.

– Zgłosiliśmy wszystko na policję. Z naszych informacji wynika, że dwóch chuliganów już zostało zatrzymanych. W miejscu, gdzie przebywali jest monitoring, więc pewnie da się zidentyfikować kolejnych, którzy pobili naszych graczy – mówi prezes Strychacz.

To nie pierwszy wypadek, kiedy w Strzelcach Opolskich zaatakowano graczy z Afryki.

W marcu 2013 obrażono tam Patmore Shereni z Zimbabwe. Na szybie busa, którym jeździli piłkarze, ktoś wypisał: “Jeba… murzynów, do pieca z wami”. Z kolei w sierpniu 2012 pobito tam Sani Goringo Abubakara z Nigerii i Idrissę Cisse z Senegalu. 

Jeśli chodzi o Odrę Opole, to pod koniec 2008 roku pod budynkiem klubowym, pobito tam innego Senegalczyka Pape Samba Ba. Wtedy gracza Odry. Problem nie jest więc nowy, a widać, że niewiele robi się w kierunku zmiany postaw. Ba, robi się coraz niebezpieczniej i oby któregoś dnia nie skończyło się wielką tragedią.

Co do sobotniego pobicia, to w grupie zaatakowanych był też brazylijski napastnik Piotrówki Matheus. Jemu akurat nic się nie stało, bo jest biały.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu