Po raz pierwszy w Polsce! Afro-warszawska Kapela Podwórkowa!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Po raz pierwszy w Polsce! Afro-warszawska Kapela Podwórkowa!

24 września, po raz pierwszy od pamiętnego występu ferajny Maniusia Kitajca w Alei Róż, na ulicach Warszawy zagra afro-warszawska kapela podwórkowa. Każdy kto znajdzie się w godzinach od 12 do 15, na odcinku Chmielna – Trakt Królewski – Plac Zamkowy, będzie miał szansę przenieść się na ulice dawnej stolicy, i spotkać leguralnych warszawiaków nie tylko z Afryki.

W skład kapeli wejdą Sylwester Kozera wraz z Kapelą Czerniakowską oraz warszawiacy z Afryki, Mamadou Diouf i Mouhamed Mbow. Towarzyszyć im będzie Grupa Teatralna Warszawiaki, która przypomni przechodniom z jakim fasonem powinna nosić się stolica, i jak to dawniej na Nowiku i w innych miejscach stolicy bywało. Przyjdź, przyłącz się i weź udział w tym niezwykłym happeningu, który przypomni mało znane warszawskie opowieści i niezwykły miejski folklor stolicy.

Pomysł na happening z kapelą powstał jeszcze kilka lat temu, kiedy zaczęliśmy odkrywać historie afrykańskich warszawiaków – mówi Paweł Średziński z Fundacji „Afryka Inaczej”. W ten sposób chcemy przypomnieć wielokulturowe oblicze Warszawy i zaproponować alternatywne spotkanie z kulturą stolicy.

Przed wojną w Warszawie mieszkało na stałe od trzech do czterech Afrykanów. Wśród nich był Józef Diak, zatrudniony jako szofer w firmie Dobrolin oraz Agboola Augustus O’Brown, tancerz i muzyk. Ten ostatni brał udział w Powstaniu Warszawskim. To najprawdopodobniej jeden z nich, posługujący się gwarą warszawską, zainspirował „Wiecha” do stworzenia postaci Jumbo, leguralnego warszawiaka z Afryki z powieści „Cafe Pod Minogą”.

W odtworzeniu niepowtarzalnego klimatu okresu międzywojennego pomoże Grupa Teatralna „Warszawiaki”, która zajmuje się ratowaniem przed niepamięcią przedwojennej tradycji, tworzącej kulturalną wizytówkę stolicy. Jej członkowie rekonstruują sceny z przeszłości miasta. „Warszawiaki” mają również w swoim dorobku teatralną adaptację „Cafe Pod Minogą”.

W sobotę, 24 września, obecność miłośników Warszawy i fanów Afryki obowiązkowa – zaprasza Mamadou Diouf. – Tego jeszcze w stolicy nie było! Zapewniam! Istna „niespodziewanka”!

Już wkrótce Fundacja „Afryka Inaczej” wyda na początku października przewodnik śladami bohaterów z powieści Wiecha, pod roboczym tytułem „Detalyczny opis rajzy po stolicy śladami Jumbo, leguralnego warszawiaka z Afryki”. Dzięki przewodnikowi zostaną wytyczone punkty nowego miejskiego szlaku, który pozwoli odtworzyć fragment stolicy i afro-warszawskie epizody z dziejów Warszawy.

Początek występów Afro-warszawskiej Kapeli Podwórkowej, zaraz po godzinie 12, na ulicy Chmielnej. Stamtąd kapela i „Warszawiaki” wyruszą Traktem Królewskim na Plac Zamkowy, zatrzymując się w kilku miejscach na afro-warszawskie granie.

AI

Afro-warszawska kapela zagra dzięki wsparciu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu