Po prostu biec

afryka.org Wiadomości Sport Po prostu biec

Abdi Dhuhulow potrafi przebiec dystans maratonu w czasie nieco powyżej 3 godzin – wynik imponujący dla sprawnego człowieka. 28-letni Somalijczyk Adbi ma tylko jedną nogę. Drugą stracił w 1991 roku powyżej kolana po tym, jak ciężarówka, którą uciekał przed wojną domową z Mogadiszu, najechała na niego i zmiażdżyła mu wszystkie kości.

Przez pierwsze lata, zanim nie został poddany amputacji w Wielkiej Brytaniii, Abdi z trudem się poruszał. Jednak nawet po amputacji, przyrzekł sobie, że zrobi wszystko, aby niepełnosprawność nie wpłynęła na to, jakie będzie jego życie. Próbował różnych form treningu i fizjoterapii, aby jak najmniej odczuwać swoją niepełnosprawność. W końcu rehabilitant ze szpitala poradził mu bieganie. 

Na początku lekarze dopasowali Abdiemu zwykłą protezę, aby mógł nauczyć się chodzić, ale okazał się ona zbyt ciężka i niewygodna. Dlatego dopasowano mu lżejszą, treningową. Najpierw bieganie było dla chłopaka sposobem na ogólnorozwojowy trening i wzmocnienie, ale szybko okazało się, że ma prawdziwy talent do biegów i wkrótce został członkiem lokalnego klubu sportowego. 

Początkowo tylko trener wiedział o jego niepełnosprawności i Abdi trenował na równi ze zdrowymi kolegami. Według trenera: „Abdi ma świetne wyniki jak na zdrowego sportowca. Może z powodzeniem równać się z niejednym zawodnikiem.”

Jednak chłopak przyznaje, że jego osiągnięcia są okupione ciężką pracą. Chociaż już osiem miesięcy po amputacji był w stanie przebiec półtora kilometra w 7 minut. Teraz zdobywa medale w międzynarodowych zawodach osób niepełnosprawnych.

Jego największym sukcesem jest jak dotychczas udział w Maratonie Londyńskim, który przebiegł w 3 godziny 14 minut. To niesłychany sukces dla kogoś po amputacji nogi. 

maru

 Dokument bez tytułu