Po co organizujemy Dzień Afryki w Warszawie?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Po co organizujemy Dzień Afryki w Warszawie?

25 maja Afrykanie na całym świecie obchodzą święto swojego Kontynentu: Dzień Jedności Afrykańskiej. Rok 2011 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Ludności Pochodzenia Afrykańskiego. Cały kontynent i afrykańska diaspora – największa w USA i Brazylii – mają znowu okazję przypomnieć o swoich korzeniach.

Czy nie za dużo tych afrykańskich igrzysk? Nie. W Polsce mamy sporo świąt. Duża część świąt ma charakter religijny, albo upamiętnia ważne wydarzenie (np. bitwę, powstanie, konstytucję). Święta są albo rodzinne, albo państwowe. To nie sprzyja integracji w parkach, na ulicach i innych miejscach publicznych. Nawet Święto Narodowe przypada w niezbyt słonecznym listopadzie.

Dlatego afrykańska diaspora (i nie tylko) powinna rozproszyć te smutne chmury nad Wisłą, tym bardziej wiosną, kiedy zima niezbyt szybko się oddala? Dzień Afryki jest obchodzony na całym świecie, więc i stolicę polski warto dostroić do tego światowego spotkania z kulturami i ludźmi Afryki. Tym bardziej, że Polacy wciąż mało wiedzą o Afryce. Dlatego chcemy spotkać się z mieszkańcami Warszawy i w ten sposób nawiązać międzykulturowy dialog, a Dzień Afryki od kilku lat wpisujemy w kalendarz kulturalnych wydarzeń naszego Miasta.

Fundacja „Afryka Inaczej” po raz kolejny organizuje ogólnopolskie obchody Dnia Afryki. Za każdym razem mają one inną formułę. Najpierw był happening pod hasłem „Wszyscy pochodzimy z Afryki”. Rok temu afrykański autobus z muzykami połączył kilka dzielnic stolicy. W tym roku chcemy pokazać przenikanie się kultur.

Jaki muzyczny zespół nawiązuje z jednej strony do polskich tradycji, a z drugiej otwiera się na świat i na Afrykę? Oczywiście – Voo Voo! Dlatego zaprosiłem kolegów Wojtka i Mateo do wspólnego grania, świętowania, improwizacji z afrykańskimi artystami z Konga, Senegalu, Madagaskaru, Gwinei, Mali i Togo. Cieszmy się świętem kontynentu, który, wbrew pozorom, ma wiele wspólnego z Polską.

Mamadou Diouf, Fundacja „Afryka Inaczej”

3 czerwca przyjdź na Afro-warszawskie Kulturalne Granie! Dowiedz się więcej!

 Dokument bez tytułu