PNA 2015: Kasperczak na remis

afryka.org Wiadomości Sport PNA 2015: Kasperczak na remis

Za nami pierwsza seria gier w grupach. Jakie pierwsze wnioski? Na osiem meczów pięć zakończyło się remisami po 1:1. Już samo to w sobie pokazuje, jak wyrównany jest to turniej. Tak z pewnością będzie w kolejnych grach.

Ma rację trener reprezentacji Konga Claude Le Roy, że o sukcesie na tym poziomie decyduje każdy detal, a podróżowanie na mecz, zamiast kilkunastu minut ponad godzinę, dodatkowo w nieklimatyzowanym autokarze, osłabia siły. No ale dla dobrze znających afrykańskie realia, to nie nowość. Francuski trener dobrze o tym powinien wiedzieć. Prowadził przecież niejedną reprezentację w Afryce.

Na plus. Podobała mi się gra Mali. Zespół został dobrze ustawiony taktycznie przez trenera Henryka Kasperczaka. Grali dodatkowo agresywnie, na pograniczu fauli i wysokim pressingiem. Z przodu świetny Bakary Sako oraz bracia Yatabare: Mustapha i Sambou. Ten drugi mógł mieć na koncie dwa gole. Bramka strzelona w 92 minucie była jednak zdobyta ze spalonego i sędziowie z Zambii słusznie jej nie uznali.

Rozczarowanie. To czerwona kartka dla Gervinho. Doświadczony zawodnik zachował się jak rozkapryszona gwiazda mocno atakując młodego Naby Keitę z Gwinei. Słusznie wyleciał z boiska na początku drugiej połowy. “Słonie” dziś sprawiły duży zawód. Szczęśliwie mają w zespole wielkie nazwiska i udało im się wyrównać. Zobaczymy, jak zagrają w sobotę przeciwko “Orłom” Kasperczaka.

I jeszcze jednak uwaga. Komentatorzy Eurosportu mówili, że trener Kasperczak po raz 25 prowadził dziś reprezentację podczas Pucharu Narodów. Tak jednak nie jest. Dzisiejszy mecz był numerem 24. Policzmy: WKS w 1994 roku – 5 meczy, Tunezja 1996 – 6 i 1998 – 4, Mali w 2002 – 6 i Senegal w 2008 dwa mecze, bo po porażce z Angolą zrezygnował wtedy.

Od dziś rozpoczyna się druga seria gier w grupach. O być albo nie być, w popołudniowym meczu z gospodarzami, walczy wicemistrz Afryki Burkina Faso. Wieczorem z kolei Gabon będzie chciał postawić kropkę nad “i” i jako pierwsza drużyna zapewnić sobie awans do kolejnej rundy tegorocznego PNA. Z Kongo nie będzie jednak łatwo.

XXX PUCHARU NARODÓW AFRYKI – GWINEA RÓWNIKOWA 2015

GRUPA A

17 stycznia (sobota), Bata, godz. 17, Gwinea Równikowa – Kongo 1:1. Nsue 17. – Bifouma 87.

Bata, godz. 20, Burkina Faso – Gabon 0:2. Aubameyang 18. Evouna 72

21 stycznia (środa), Bata, godz. 17, Gwinea Równikowa – Burkina Faso

Bata, godz. 20, Gabon – Kongo

25 stycznia (niedziela), Ebebiyin, godz. 19, Kongo – Burkina Faso

Bata, godz. 19, Gabon – Gwinea Równikowa

GRUPA B

18 stycznia (niedziela), Ebebiyin, godz. 17, Zambia – DR Konga 1:1. Singuluma 2. – Bolasie 65.

Ebebiyin, godz. 20, Tunezja – Republika Zielonego Przylądka 1:1. Moncer 70. – Heldon 77. karny

22 stycznia (czwartek), Ebebiyin, godz. 17, Zambia – Tunezja

Ebebiyin, godz. 20, Republika Zielonego Przylądka – DR Konga

26 stycznia (poniedziałek), godz. 19, Bata, DR Konga – Tunezja

Ebebiyin, godz. 19, Republika Zielonego Przylądka – Zambia

GRUPA C

19 stycznia (poniedziałek), Mongomo, godz. 17, Ghana – Senegal 1:2. A.Ayew 14. karny – M.Diouf 58. Sow 90+3.

Mongomo, godz. 20, Algieria – RPA 3:1. Hlatshwayo 68. samobójcza, Ghoulam 72. Slimani 83. – Phala 51.

23 stycznia (piątek), Mongomo, godz. 17, Ghana – Algieria

Mongomo, godz. 20, RPA – Senegal

27 stycznia (wtorek), Mongomo, godz. 19, RPA – Ghana

Malabo, godz. 19, Senegal – Algieria

GRUPA D

20 stycznia (wtorek), Malabo, godz. 17, Wybrzeże Kości Słoniowej – Gwinea 1:1. Doumbia 72. –  M. Yattara 36.

Malabo, godz. 20, Mali – Kamerun 1:1. S.Yatabare 71. – Oyongo 84.

24 stycznia (sobota), Malabo, godz. 17, Wybrzeże Kości Słoniowej – Mali

Malabo, godz. 20, Kamerun – Gwinea

28 stycznia (środa), Malabo, godz. 19, Kamerun – Wybrzeże Kości Słoniowej

Mongomo, godz. 19, Gwinea – Mali

ĆWIERĆFINAŁY

31 stycznia (sobota), Bata, godz. 17, 1A – 2B (mecz numer 25)

Ebebiyin, godz. 20, 1B – 2A (mecz numer 26)

1 luty (niedziela), Mongomo, godz. 17, 1C – 2D (mecz numer 27)

Malabo, godz. 20, 1D – 2C (mecz numer 28)

PÓŁFINAŁY

4 luty (środa), Bata, godz. 20, zwycięzca meczu nr 25 – zwycięzca meczu nr 28

5 luty (czwartek), Malabo, godz. 20, zwycięzca meczu nr 27 – zwycięzca meczu nr 25