PNA 2013: Przeżyjmy to jeszcze raz!

afryka.org Wiadomości Sport PNA 2013: Przeżyjmy to jeszcze raz!

Subiektywne Top 10 bramek Pucharu Narodów Afryki 2013. Przeżyjmy to jeszcze raz!

10.Wybrzeże Kości Słoniowej-Togo Gervinho

Gervinho na ratunek!! Tym bądź co bądź trudnym strzałem zdołał zapewnić swojej drużynie 3 punkty.

Strzał z powietrza, z dość ostrego konta w końcówce meczu zasługuje na uznanie.

9.Wybrzeże Kości Słoniowej-Tunezja Gervinho

Ta bramka znalazła się w rankingu głównie ze względu na brak podobnej klasyfikacji w kategorii asyst. Co tu dużo mówić. Podanie jest klasą samą w sobie, wykończenie również. Nie każdy piłkarz na świecie potrafi się zdecydować na zagranie piętą w polu karnym.

8.Mali- Nigeria Elderson Uwa Echiejiile

Podobnie jak w poprzednim przypadku dużą role w zdobyciu bramki odegrał podający. Moses najpierw wymanewrował obrońcę zakładając mu popularną ,,siatkę’’, a potem idealnie dośrodkował. Słowa uznania należą się Eldersonowi, który w ekwibilirystyczny sposób złożył się do strzału.

7.Wybrzeże Kości Słoniowej-Nigeria Sunday Mba

Mimo, że Sunday na drodze napotkał tylko jednego przeciwnika, trzeba przyznać że 50-metrowy rajd przykuwa uwagę. Każdy kto choć trochę grał na podwórkach czy gdziekolwiek indziej wie, że nie jest to prosta sprawa nawet bez przeciwnika. Wykonać to przeciwko drużynie naszpikowanej gwiazdami –niezapomniane.

6.Burkina Faso-Etiopia Alain Traore

Soczyste uderzenie z daleka. Miałem wrażenie, że zrobił to tak od niechcenia, pokazując wszystkim, że dla niego to nic nadzwyczajnego.  Alain Traore dał się zapamiętać jako świetny strzelec, kilkukrotnie ośmieszają bramkarzy rywali.

5.Burkina Faso- Angola Alain Traore  

Znowu on? Co tu dużo gadać, Pan Traore zasłużył na tytuł piłkarza z największą ilością urokliwych bramek. Tym uderzeniem oszukał nie tylko bramkarza, ale także mnie, gdyż byłem przekonany o nadchodzącym strzale nad murem. Najlepszym komentarzem do tej bramki jest postawa golkipera, który nie był w stanie się ruszyć do lecącej piłki.

4.RPA- Maroko  May Mahlangu  

Piękne uderzenie wprawiło w euforię całą ekipę Bafana Bafana. Mam nadzieję, że chociaż ta bramka osłodziła gorycz porażki w Pucharze Narodów Afryki.

3.Tunezja-Algieria 1:0 Youssef Msakni  

Niesamowita bramka Tunezyjczyka. Ułożenie stopy, podkręcenie piłki, zegarmistrzowska precyzja. Uroku dodaje mu fakt, że zapewnił zwycięstwo drużynie w końcowych minutach meczu. Radość kontuzjowanego kolegi bezcenna.

2.Wybrzeże Kości Słoniowej- Nigeria Emmanuel Emenike

Nareszcie prawdziwa bomba. Piłka jak z procy wyskoczyła z lewej strony muru zaskakując Cope. Świadczyć może o tym fakt, że pomimo strzału w środek bramki golkiper Słoni, nie wiedział w którą stronę skierować ręce. Ewentualnie, co jest tylko moim przypuszczeniem bał się piłki lecącej z taką prędkością. Ja bym postąpił podobnie próbując uniknąć połamania palców.

1.Nigeria-Burkina Faso Sunday Mba

Tego podsumowanie nie mógłbym przeprowadzić bez bramki finałowej. W tym nieciekawym, wręcz nudnym spotkaniu bramka Sundaya Mba była jak lekarstwo pobudzające. Świetne przerzucenie piłki nad obrońcą, idealny strzał. Wygrać finał, zdobyć w nim jedyną bramkę, o czym więcej może marzyć afrykański piłkarz?

Filip Jaśkiewicz

 Dokument bez tytułu