PNA 2012: Dramatyczne mecze w Libreville

afryka.org Wiadomości Sport PNA 2012: Dramatyczne mecze w Libreville

Ależ emocje w meczach Tunezji z Nigrem i Gabonu z Marokiem! W obu tych spotkaniach wszystko rozstrzygało się w ostatnich sekundach czy w doliczonym czasie. Niesamowity przebieg miało starcie gospodarzy z “Lwami Atlasu”. Zespół z Afryki Północnej przez długi czas prowadził, ale “Pantery” z pasją atakowały i ich wysiłek w końcówce został nagrodzony trzema fantastycznymi golami, a bramka po strzale z wolnego w 97. minucie w wykonaniu  Bruno Mbanangoye śmiało może kandydować do bramki tegorocznych mistrzostw. Dzisiejsze wyniki oznaczają, że kolejnymi ćwierćfinalistami zostały reprezentacje Tunezji i Gabonu. Ich rywale w ostatnim meczu między sobą zagrają już tylko o prestiż.

W sobotę czas na kończące drugą serię gier eliminacyjnych mecze w grupie D. Szczególnie ciekawie zapowiada się starcie Mali z Ghaną (godz. 20, relacja w Eurosporcie).

*WYDARZENIE DNIA
Ostatnie 20 minut meczu Gabon – Maroko

Ten mecz pokazał piękno Pucharu Narodów i futbolu. Do 77 minuty Maroko prowadziło 1-0 po bramce Houcine Kharja. Wtedy to do wyrównania doprowadził as reprezentacji Gabonu i jeden z lepszych piłkarzy tegorocznych mistrzostw – Pierre-Emerick Aubameyang. Gabończycy poszli za ciosem i już dwie minuty później Daniel Cousin wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Po tym trafieniu na trybunach zapanowała wielka euforia, Kibice bawili się, śpiewali i odliczali sekundy do końca spotkania. Ale oto w 90 minucie spotkania zawodnik gospodarzy zagrywa ręką w polu karnym i jedenastkę wykorzystuje Kharja. Gdy wydawało się, że wynik remisowy utrzyma się do końca spotkania, wprowadzony w końcówce Bruno Mbanangoye, grający na co dzień w Dynamie Mińsk, dał Gabończykom zwycięstwo w meczu i jednocześnie awans do ćwierćfinalu.

BOHATEROWIE

Bruno Mbanangoye i Issam Jemaa

Ten pierwszy zdobył zwycięską bramkę w doliczonym czasie meczu Gabon – Maroko. Dzięki jego trafieniu jego drużyna awansowała. Podobnie uczynił Issam Jemaa zapewniając Tunezji zwycięstwo z ambitnie grającym Nigrem.

MINUS

Postawa Maroka

Zespół z wieloma znanymi graczami, grającymi np. w Arsenalu Londyn jak Marouane Chamakh odpada już po dwóch meczach. Na pewno nie takiego scenariuszu spodziewali się kibice “Lwów Atlasu”.

*Przygotował Mateusz Mleczak

28 PUCHAR NARODÓW AFRYKI

GRUPA A
Gwinea Równikowa – Libia 1:0. Bramka: Balboa 86.
Senegal – Zambia 1:2. N’Doye 74. – Mayuka 12. Kalaba 20.

Libia – Zambia 2:2. Osman 5., 48. – Mayuka 27. Katongo 54.
Gwinea Równikowa – Senegal 1:1. Randy 62. Kily 90+4. – Sow 90+3.

1. Gwinea Równikowa 2 6 2:1
2. Zambia 2 4 4:3

3-4. Senegal 2 1 2:3

Libia 2 1 2:3
29 stycznia (niedziela), Malabo: Gwinea Równikowa – Zambia (g.19)
Bata, Libia – Senegal (g.19)

GRUPA B

Wybrzeże Kości Słoniowej – Sudan 1:0. Drogba 39.
Burkina Faso – Angola 1:2. Alain Traore 57. – Mateus 48. Manucho 68.

Sudan – Angola 2:2. Bashir “Bisha” 33., 74. – Manucho 5., 55

Malabo: Wybrzeże Kości Słoniowej – Burkina Faso 2:0 Kalou 16. Bakary Kone 82. samobójcza

1. WKS 2 6 3:0

2. Angola 2 4 4:3

3. Sudan 2 1 2:3

4. Burkina Faso 2 0 1:4

30 stycznia (poniedziałek), Bata: Sudan – Burkina Faso (g. 19)

Malabo: Wybrzeże Kości Słoniowej – Angola (g. 19)

GRUPA C

Gabon – Niger 2:0. Aubameyang 31. N’Guema 45.
Maroko – Tunezja 1:2. Korbi 36. Msakni 76. – Kharja 86.

Niger – Tunezja 1:2. Tonji 8. – Msakni 4. Jemaa 89.

Gabon – Maroko 3:2. Aubameyang 77. Cousin 79. Mbanangoye 90+7. – Kharja 25. 90+1. karny

1. Gabon 2 6 5:2

2. Tunezja 2 6 4:2

3. Maroko 2 0 3:5

4. Niger 2 0 1:4
31 stycznia (wtorek), Franceville: Gabon – Tunezja (g. 19)
Libreville: Niger – Maroko (g. 19)