Piwo dla Sudanu

afryka.org Wiadomości Piwo dla Sudanu

Koniec „piwnej suszy” w Sudanie. Podczas ostatnich 25 lat obowiązywał zakaz warzenia piwa w tym kraju. Wynikał on z restrykcyjnego islamskiego prawa, które całemu Sudanowi narzuciły władze w Chartumie.

Zakaz był przestrzegany wszędzie tam, gdzie rząd z Chartumu sprawował kontrolę. Północ Sudanu jest zamieszkana przez wyznawców islamu, utożsamiających się z ludnością pochodzenia arabskiego. Południe, które przez wiele lat toczyło wojnę z arabsko-islamską północą, zasiedlają czarni Afrykańczycy wyznający przede wszystkim wierzenia tradycyjne i chrześcijaństwo. Od momentu pojawienia się islamu i naporu ludności pochodzenia arabskiego z północy, dochodziło do aktów nietolerancji wobec mieszkańców południa. Północ próbowała narzucić swoje prawo. Udało się to wszędzie tam, gdzie kontrolę miały sudańskie władze.

Dopiero, kiedy w 2005 roku doszło do podpisania pokojowego porozumienia między północnym a południowym Sudanem, południe tego kraju zyskało autonomię i rozpoczęło swoją drogę niepodległości, którą wcześniej czy później ogłosi.

Autonomia umożliwiła Sudańczykom z południa zignorowanie islamskiego prawa. Widomym znakiem prawnej secesji jest zapowiadane na luty rozpoczęcie produkcji piwa w Juba przez jedną z największych firm piwowarskich SABMiller. W ten sposób Sudańczycy z południa będą nie tylko pić piwo, ale także je produkować. Dotychczas piwo było importowane z Ugandy, co sprawiało, że jego cena była bardzo wysoka. Poza nim, na terenach wiejskich warzono – także w czasie konfliktu – miejscowe piwo z sorgo.

Teraz SABMiller wybuduje wartą 37 milionów dolarów amerykańskich zakład, który stworzy setki nowych miejsc pracy w Juba. W browarze zostanie też uruchomiona produkcja innych napojów.

ostro

 Dokument bez tytułu