Nasza ekstraklasa już rozpoczęła rozgrywki, z kolei I liga rundę wiosenną rozpoczyna w najbliższy weekend. Ilu piłkarzy z Czarnego Lądu będzie biegało po naszych boiskach w najwyższych klasach rozgrywkowych? Łącznie 30, choć niewykluczone, że ta liczba się jeszcze zmieni. Mija ostatni dzień okienka transferowego, a z kolei ci zawodnicy, którzy pozostają bez kontraktów nie mogą wzmocnić klubu nawet później.
Dwudziestu piłkarzy jest w kadrach zespołów ekstraklasy, a dziesięciu w ekipach pierwszoligowych. To właśnie tam w porównaniu z jesienią przybyło trzech zawodników.
W ekstraklasie najwięcej piłkarzy z Czarnego Lądu jest w Zagłębiu Lubin, bo czterech. Po trzech jest z kolei w kadrach Legii Warszawa, Widzewa Łódź i Arki Gdynia. W zespole lidera czyli Jagiellonii Białystok dwójka zawodników. W Jadze wiosną warto zwrócić uwagę na Francka Essombę. „Diabeł”, bo taką ofensywnie grający futbolista z Kamerunu ma ksywkę, świetnie spisywał się w zimowych sparingach.
W pierwszej wiosennej kolejce z dobrej strony pokazali się Saidi Ntibazonkiza, który zdobył dla Cracovii gola w meczu z Legią i był motorem akcji ofensywnych „Pasów”, a także David Abwo. Pomocnik z Nigerii, który zimą wzmocnił Zagłębie Lubin, dobrze zaprezentował się w swoim ligowym debiucie na polskich boiskach w starciu z Koroną Kielce.
Łącznie po naszych boiskach ekstraklasy i I ligi będą biegali zawodnicy z jedenastu afrykańskich państw. Najwięcej, bo dziewięciu jest Nigeryjczyków. Czterech jest w ekstraklasie i pięciu na jej zapleczu. Sporą grupę stanowią też tradycyjnie piłkarze z Zimbabwe oraz Kamerunu.
LISTA PIŁKARZY Z AFRYKI W EKSTRAKLASIE
Arka Gdynia: Emil Noll (DR Konga, obrońca), Joseph Mawaye (Kamerun, napastnik), Giovanni (Angola, napastnik)
Cracovia: Saidi Ntibazonkiza (Burundi, pomocnik)
Jagiellonia Białystok: El Mehdi Sidqy „Mido” (Maroko, obrońca), Franck Essomba (Kamerun, pomocnik)
Lechia Gdańsk: Abdou Razack Traore (Wybrzeże Kości Słoniowej, pomocnik)
Legia Warszawa: Dickson Choto (Zimbabwe, obrońca), Felix Ogbuke (Nigeria, pomocnik), Takesure Chinyama (Zimbabwe, napastnik)
Polonia Bytom: Clemence Matawu (Zimbabwe, pomocnik)
Widzew Łódź: Souheil Ben Radhia (Tunezja, obrońca), Ugochukwu Ukah (Nigeria, obrońca), Prejuce Nakoulma (Burkina Faso, napastnik)
Wisła Kraków: Serge Branco (Kamerun, obrońca), Nourdin Boukhari (Maroko, pomocnik)
Zagłębie Lubin: Costa Nhamoinescu (Zimbabwe, obrońca), David Abwo, Martins Ekwueme (obaj Nigeria, pomocnicy), Mouhamadou Traore (Senegal, napastnik)
ŁĄCZNIE 20 ZAWODNIKÓW:
Nigeria i Zimbabwe po 4 piłkarzy
Kamerun – 3
Maroko – 2
DR Konga, Angola, Burundi, Wybrzeże Kości Słoniowej, Tunezja, Burkina Faso, Senegal – 1
I LIGA
Flota Świnoujście: Charles Nwaogu (Nigeria, napastnik), Ferdinand Chifon (Kamerun, napastnik)
Górnik Polkowice: Bernard Ocholeche (Nigeria, pomocnik)
Kolejarz Stróże: Cheikh Niane (Senegal, pomocnik), Longinus Uwakwe (Nigeria, pomocnik)
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski: Pape Samba Ba (Senegal, obrońca)
ŁKS Łódź: Brain Obem (Nigeria, obrońca)
Odra Wodzisław: Samuelson Odunka (Nigeria, napastnik), Jean Fridolin Nganbe Nganbe (Kamerun, napastnik)
Pogoń Szczecin: Dzikamai Gwaze (Zimbabwe, pomocnik)
ŁĄCZNIE 10 ZAWODNIKÓW:
Nigeria – 5
Senegal, Kamerun – 2
Zimbabwe – 1
Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl