Piłkarze poprosili o azyl

afryka.org Wiadomości Sport Piłkarze poprosili o azyl

To sytuacja bez precedensu. Po rewanżowym meczu eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Botswaną, a Erytreą, dziesięciu piłkarzy z tego drugiego kraju poprosiło o azyl polityczny. Erytrejczycy przegrali dwumecz z „Zebrami” 0:2 oraz 1:3 i właśnie po tym drugim, wtorkowym meczu na boisku rywala, część graczy odmówiła wejścia na pokład samolotu i powrotu do domu. Nic nie pomogły interwencje działaczy oraz ambasadora Erytrei w Botswanie.

Zawodnicy postanowili nie wracać do kraju, który rządzony jest twardą ręką przez prezydenta Isaiasa Afewerki. Przede wszystkim chcą uniknąć uciążliwej służby wojskowej, która w ich kraju trwa do 40 roku życia. W związku z taką sytuacją szacuje się, że średnio 3 tysiące osób miesięcznie ucieka z kraju. Erytrejczycy są w dużej mierze tymi, których rzesze przybywają teraz do Europy.

Jeśli chodzi o piłkarzy z tego kraju, to nie jest to pierwsza taka historia z prośbą o azyl. W grudniu 2012 roku 15 piłkarzy z Erytrei poprosił o możliwość stałego pozostania w Ugandzie. Wszystko działo się po zakończeniu turnieju Cecafa, który rozgrywany jest pomiędzy krajami z Afryki Wschodniej i Centralnej. Władze Ugandy po kilku tygodniach przyznały azyl piłkarzom. Podobnie będzie pewnie teraz w Botswanie.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu