Piknik Wielokulturowy

afryka.org Polecamy Piknik Wielokulturowy

W ubiegłym roku wielką popularnością wśród mieszkańców Bielan cieszył się piknik wielokulturowy. Odwiedziło go około dwóch tysięcy osób.

Tegoroczna edycja, również organizowana przez samorząd dzielnicy Bielany oraz Ognisko TKKF „Chomiczówka”, odbędzie się na terenach Parku „Chomiczówka” przy ul. Pabla Nerudy 1, w sobotę 20 września 2008 roku w godz. 13.00 – 22.00.

W programie przewidziano występy zespołów muzycznych – wokalno instrumentalnych oraz tanecznych prezentujących kulturę europejską, azjatycką oraz afrykańską. Na rozpoczęcie pikniku przygotowaliśmy prezentacje polskich tańców ludowych w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA z Płocka.

Wielką atrakcją naszego pikniku będzie na pewno rewia teatru SABAT. Zespół zabierze publiczność w muzyczno-baletową podróż po krajach Europy w programie „Witaj Europo”. Występ zakończy część polska, na którą składają się hity muzyczne w połączeniu z polskim folklorem i tańcem we współczesnej choreografii.

Niemniej barwnym tanecznie i muzycznie wydarzeniem zapowiada się pełna energii i entuzjazmu rewia afrykańska – gra na bębnach i żywiołowe tańce afrykańskie – w wykonaniu zespołu MOTEMA AFRICA (Serce Afryki). Liderem grającego na bębnach djambe, konga, kisakasaka, ngonga, maracasa zespołu jest Erick Onepunga z Kongo. Pomimo oczywistych trudności lingwistycznych nagrał on ostatnio po polsku piosenki do wierszy Jana Brzechwy (m.in. „Chrząszcz” ) w rytmie muzyki afrykańskiej. Poza liderem w zespole występują inni artyści z Kongo, a także Mali, Senegalu, Angoli, Ghany, Sudanu, Wybrzeża Kości Słoniowej, czasem towarzyszą im także muzycy polscy.

Kulturę czeczeńską przybliży Bielańczykom Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Czeczeńskiego Tańca Tradycyjnego SERLO. Zespół zaprezentuje m.in. najbardziej popularną formę tańca kaukaskiego: Lezginkę. Będą również inne układy choreograficzne, które w większości są niejako odbiciem obyczajowości Kaukazu – przedstawiają sceny z życia codziennego oraz relacje między kobietą a mężczyzną; szczególnie wyrazisty jest bowiem w kulturze Kaukazu właśnie podział na świat męski i kobiecy…

MUSA LER z kolei to ormiański zespół folklorystyczny. Wszyscy muzycy pochodzą z Armenii, obecnie mieszkają w Polsce. Repertuar grupy to tradycyjne utwory i tańce ormiańskie, jak np. jechegn. Musa-ler zaś to nazwa góry w Turcji, związanej z historią oraz dawnymi zwyczajami zamieszkujących ją niegdyś Ormian. Musa-Ler działa przy Stowarzyszeniu Polska-Armenia. Liderem grupy jest p. Hakop Baghdasaryan.

Pokaz tańców izraelskich przygotował SNUNIT (z hebr. jaskółka) Zespół Tańców Izraelskich. Grupa powstała w 1995 roku i skupia grono osób zafascynowanych i pragnących cieszyć się niezwykłym tańcem izraelskim także w Polsce. Ich spotkania, nazywane jak w Izraelu harkadą, są otwarte dla tych, którzy kochają taniec, interesują się kulturą izraelską, albo chcą ją poznać, wreszcie te dla tych – którzy po prostu chcą cieszyć się życiem. Zespół pragnie także zarazić tańcem izraelskim publiczność bielańską i zaprosić do wspólnej zabawy.

Na scenie bielańskiego pikniku zaprezentuje się także MAMA SELITA. Nazwa grupy to metafora miejsca geograficznego na muzycznej mapie, symbolizującego brzmienia leżące w tradycji afro-amerykańskiej. Zespół powstał w r. 2000, jego muzykę można zaliczyć do gatunku funky, wplatane są tu także elementy stylistyk reggae, rocka, hip-hopu, soulu oraz jazzu.

Estradowym występom wielokulturowym będzie towarzyszyć kiermasz stoisk – informacyjnych, artystycznych, handlowych i gastronomicznych – prezentujących kulturę różnych narodów.

Paulina Szczuczko-Jędruszak

 Dokument bez tytułu