afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Pietro di Brazza

Do kongijskiej stolicy, Brazzaville, powróci ciało Pietro Savorgnan Di Brazza (1852-1905), włoskiego odkrywcy i jedynego francuskiego kolonialisty, który zostanie uhonorowany przez niepodległe afrykańskie państwo.

Di Brazza urodził się w połowie dziewiętnastego wieku we Włoszech. Trzy lata po jego narodzinach, Livingstone dotarł podczas swojej wyprawy do rzeki Zambezi.

Według przekazów biograficznych Di Brazza zainteresował się Afryką już jako dziecko przeglądając atlas świata w gabinecie ojca. Szczególnie intrygujące okazały się ogromne białe plamy we wnętrzu tego kontynentu.

Swoją ciekawość zaspokoił wstępując do francuskiej marynarki wojennej. Był kilkakrotnie wysłany na misje do Afryki Zachodniej i dotarł aż do dzisiejszego Konga (1880). Tam spotkał lokalnego władcę, króla Makoko, który ciepło przyjął włoskiego przybysza i zgodził się na francuską protekcję.

Di Brazza sprzeciwiał się rabunkowej eksploatacji Afryki. Był zwolennikiem zrównoważonego rozwoju kolonizowanych ziem. A Kongo stało się jego miłością.

W 1886 roku został mianowany gubernatorem Kongo francuskiego. Napisał też raport donoszący o nadużyciach i przestępstwach popełnianych przez kolonialne spółki handlowe. Pismo nie zostało nigdy opublikowane i do dzisiaj znajduje się w archiwach francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Di Brazza nie traktował mieszkańców Afryki jak niewolników. Byli dla niego ludźmi, do których należał podbijany przez europejskie mocarstwa kontynent i którym należał się szacunek.

Na początku października Kongo uczci tego wielkiego przyjaciela Afryki. Szczątki włoskiego odkrywcy wrócą do Brazzaville, gdzie odbędzie się uroczysta ceremonia pogrzebowa. Wezmą w niej udział także potomkowie Di Brazza.

(ps)

 Dokument bez tytułu