Pierwszy krzyk

afryka.org Kultura Film Pierwszy krzyk

Codziennie na świat przychodzi 200 tysięcy dzieci. Ich narodziny oznaczają radość, ale też trudy porodu dla kobiet. Gilles de Maistre, francuski dokumentalista, swoim nowym filmem „Pierwszy krzyk” ukazuje narodziny dzieci na całym świecie.

Film przedstawia historie 10 kobiet z 4 kontynentów. Podglądamy kolejne fazy porodu przyszłych mam z Rosji, Wietnamu, Konga, Nigru, Brazylii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Meksyku i Tanzanii. Kobiety z krajów rozwiniętych mają wybór sposobu porodu. Niektóre decydują się na poród naturalny. Inne, takie jak Hinduska i Tuareżka, nie mają na to wpływu i rodzą w trudnych warunkach.

W różnych zakątkach świata poród związany jest z innymi obrządkami. Podglądając rodzącą Masajkę, oglądamy rytuał smarowania ciała krowią krwią, dla przywrócenia sił witalnych, po wysiłku jaki musiała przejść w milczeniu. Indianka z Brazylii rodzi w tradycyjny sposób, w lesie, trzymając się gałęzi.

Film kręcony był w szczególnym momencie, w czasie zbliżającego się zaćmienia słońca. Reżyser poszukiwał odpowiednich bohaterów przez 22 miesiące, w czasie których spotkał 120 ciężarnych kobiet.

Marta Jackowska

 Dokument bez tytułu