Pierwsza gazeta bez kontroli

afryka.org Wiadomości Pierwsza gazeta bez kontroli

Pierwsza arabskojęzyczna niezależna gazeta została wydana w libijskim mieście Bengazi. Tytuł pisma, „Rewolucja 17 lutego” nawiązuje do wydarzeń, w miejscu jego wydawania, które doprowadziły do utraty kontroli nad wschodnią Libią przez Kadafiego.

Hasłem przewodnim pierwszego numeru gazety było zdanie: “Rewolucja trwa”. W tym wydaniu najwięcej uwagi poświęcono sytuacji w wyzwolonym Benghazi. Są informacje o przywracaniu normalnego życia w nowej rzeczywistości bez Kadafiego.

Swoje drzwi otworzyły banki – informuje gazeta. 27 lutego otworzą swoje drzwi szkoły i uniwersytety. Dziennikarze wzywają też do zachowania rewolucyjnego ducha i ochrony mienia przed ewentualnymi kradzieżami i grabieżą. Cywile mają zadbać o bezpieczeństwo wspólnie z siłami bezpieczeństwa. W gazecie wiele uwagi poświęca się krytyce Kadafiego.

Przed wydaniem “Rewolucji 17 Lutego”, w Libii, podobnie jak w Korei Północnej I Erytrei nie istniały wolne i niezależne media. Wszystkie media były podporządkowane Kadafiemu i jego propagandzie.

mm

 Dokument bez tytułu