Pielęgniarki już wolne

afryka.org Wiadomości Pielęgniarki już wolne

Skończył się ośmioletni czas oczekiwania na ostateczną decyzję w sprawie pięciu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza. We wtorek cała szóstka wylądowała w Sofii, w Bułgarii.

Uwolnienie pielęgniarek było możliwe dzięki interwencji Unii Europejskiej (UE). W zamian za wypuszczenie Bułgarek i Palestyńczyka, oskarżonych o zakażenie wirusem HIV, UE zgodziła się na "pełną współpracę" i normalizację stosunków z Libią.

Uwolnione pielęgniarki nie mogą jeszcze uwierzyć, że po ośmiu latach są znowu poza kratami. Wraz z ich lądowaniem na płycie sofijskiego lotniska, bułgarski prezydent, Georgi Parvanov, ułaskawił swoje obywatelki. Twierdzą one, że do złożenia nieprawdziwych, ale obciążających je zeznań zostały zmuszone torturami.

Przypomnijmy. W 1999 roku w Libii wybuchł skandal, w którym pracujący tam personel medyczny został oskarżony o zakażenie wirusem HIV ponad 400 libijskich dzieci. Pięć lat później pięć pielęgniarek z Bułgarii i lekarz z Palestyny zostali skazani na karę śmierci.

Teraz wszyscy są już bezpieczni. Uwolnienie zawdzięczają też w dużej mierze mediacji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego oraz pieniądzom z Kataru.

Rodziny zakażonych dzieci otrzymają odszkodowanie. A same dzieci możliwość leczenia w specjalnych ośrodkach zajmujących się leczeniem ludzi żyjących z HIV/AIDS w Europie.

(lumi)

 Dokument bez tytułu