Piękne, wcale nie glupie!

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf Piękne, wcale nie glupie!

Po raz pierwszy wybory Miss organizowano w Senegalu w pamiętnym roku 1975. Wygrała dziewczyna mojego regionu (z miasta Kaolack) Thioro Thiam. Najpiękniejsza w roku 2007 okazała się 18-letnia mieszkanka Dakaru, Aminata Diallo. Ciekawe czy ta senegalska piękność podbije świat?

Może pojdzie w ślady królowej urody jaką była Mpule Keneilwe Kwelagobe. 26 maja wybrano 19-letnią Mpule – ta która przychodzi z deszczem – Miss Universe 1999, jako pierwsza Afrykanka. Ten sukces dał jej krajowi Bostwanie więcej, niż mogła jakakolwiek kampania reklamy. Dla liczącego zaledwie 1,5 miliona mieszkańców państwa, reprezentowanego pierwszy raz na takim konkursie, była to niezapomniana chwila.

Dwa lata później nadszeł czas na zachodnią Afrykę. Nigeryjka Ibiagbanidokibubo „Agbani” Asenite Darego zdobyła w Sun City tytuł Miss World 2001, dodając trochę blasku Nigerii. Miała 18 lat i była pierwszą Afrykanką na południu od Sahary, która wygrała tytuł Miss World. „Z tą nagrodą i innymi pozytywnymi rzeczami, które się wydarzą, mam nadzieję na pokazywanie lepszego oblicza mojego kraju, niż etniczne konflikty, czy korupcja” – powiedziała Agbani. Otrzymała tytuł wodza (tak młodo), a rok póżniej zostałą jedną z najmłodszych kobiet, które otrzymały honorowy tytuł Officer Nigeria od prezydenta. Zdolna Agbani studiowała informatykę i kontynuowała karierę top modelki, pojawiając się w wielu czołowych magazynach mody. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

To rzeczywiście była dobra wiadomość dla Nigerii. Dlatego postanowiono organizować nastepną imprezę, właśnie w tym najludniejszym kraju Afryki. Niestety konkurs przewidziany na grudzień 2002 roku nigdy się nie odbył, z powodu zamieszk i ponad 200 zabitych. Tym bardziej, że nigeryjska federacja liczy sobie 36 stanów, z czego w dwunastu obowiązuje prawo islamu – szariat.

Grubo wcześniej Antigone Constanda z Egiptu wygrała ten sam konkurs. W 1954 roku! cztery lata po niej wygrała mieszkanka RPA, Penelope Anne Coelen, rzecz jasna biała (był przecież głęboki apartheid).

W 2005 roku, 18-letnia Hammasa Kohistani została pierwsza muzułmanką Miss Anglii. Zna sześć języków, w tym farsi, rosyjski i francuski. Z Uzbekistanu, gdzie się urodziła, afgańska rodzina wyjechała do Wielkiej Brytanii. Musiała się uporać z presją ze strony islamskich środowisk, które nie chciały jej udziału w wyborach. Groźby nie robiły na niej wrażenia. Wygrała i zapisała się na media, literaturę, nauki polityczne i socjologię do Uxbridge College.

Wróćmy na chwilę na nasze nadwiślańskie podwórko, więc do Anety Beaty Kręglickiej. Jak dotąd jedyna Polka wybrana Miss Świata. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim i rozpoczynała studia doktoranckie na SGH. Zwyciężyła w konkursie pękności roku 1989, który odbywał się w Hongkongu. A propos Azji. W 2007 wygrała Chinka Zhang Zi Lin, studentka Uniwesytetu Nauk i Technologii w Pekinie.

Nie jestem fanem tego typu imprezy, ale jedno wypada przyznać: dziewczyny pokazują, że wbrew (męskim) stereotypom, uroda może flirtować z wykształceniem i inteligencją. Udowadniają to najpiękniejsze z nich.

Mamadou

 Dokument bez tytułu